کد خبر: 5993
تاریخ انتشار: یکشنبه ۸ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۱۱:۲۰

شعار سال : اضافه شدن نام «سپاه پاسداران» به فهرست سازمانهای تروریستی خارجی امریکا، رویداد قابل توجهی است. «برایان هوک» مامور ویژه ایران در وزارت خارجه امریکا بار دیگر اعلام کرد که واشنگتن با توسل به چنین اقداماتی در پی انتقال این پیام به دیگران است که از میان ایران و امریکا باید یکی را

اقدام متقابل در برابر تروریست شدن سپاه؛

شعار سال : اضافه شدن نام «سپاه پاسداران» به فهرست سازمانهای تروریستی خارجی امریکا، رویداد قابل توجهی است. «برایان هوک» مامور ویژه ایران در وزارت خارجه امریکا بار دیگر اعلام کرد که واشنگتن با توسل به چنین اقداماتی در پی انتقال این پیام به دیگران است که از میان ایران و امریکا باید یکی را انتخاب کنند.
در واکنش، طرح «اقدام متقابل در برابر اعلام سپاه پاسداران انقلاب اسلامی به عنوان سازمان تروریستی توسط ایالات متحده امریکا» ضمن همفکری با وزارت امور خارجه از سوی نمایندگان مجلس شورای اسلامی تصویب شد و شورای نگهبان بلافاصله عدم مغایرت آن با موازین شرع و قانون اساسی را تایید کرد. علی رغم قوانین کافی جهت اقدام علیه لیست تروریستی مصوب شورای عالی امنیت ملی، این قانون جدید با تمرکز و تاکید بر اضافه کردن «سنتکام» به لیست تروریستی، هر نوع کمکرسانی به نیروهای امریکایی مستقر در منطقه را حمایت از تروریسم خواند و برای آن مجازات تعیین کرد. بدینوسیله تهران نیز موکدا اعلام می کند که فعالین اقتصادی در کشورهای همسایه باید از میان همکاری با بلوک ایران و قوای امریکایی، یکی را انتخاب کنند.
امروز قدرت منطقه ای ایران یک ادعا نیست، واقعیتی است که دشمنان ایران نیز به آن معترفند و برای مقابله با آن به هر ابزار نامشروعی متوسل می شوند. قانون گذاری به هدف سرمایه سازی برای فشار و مذاکره، ترفند معمول امریکایی هاست. سالها پیشتر، معتبر نمایی اتهام برنامه تسلیحات هسته ای بهانه ای شد تا تحریم های بین المللی علیه ایران برقرار شوند. انکارها بیفایده بود تا اینکه در مقابل این توطئه به رهبری امریکا، ایران تصمیم به توسعه واقعی برنامه هسته ای گرفت و پیروزمندانه آورده ای برای معاوضه با تحریم ها بر روی میز مذاکرات گذاشت. به هر ترتیب معامله لغو تحریم ها به ازای محدود کردن برنامه هسته ای طی «برنامه جامع اقدام مشترک» به توافق رسید. قطع نظر از ارزیابی برجام، موفقیت طراحی معامله، تجربه مهمی در تنظیم روابط بین الملل ایران محسوب می شود.
دیوار کشیدن به دور ایران، رویای تعبیر ناپذیر بدخواهان ایران است. اجرای قانون تروریستی دانستن سنتکام نیز پشتگرم به نفوذ منطقه ای ایران است و توشه ای کافی برای معاوضه با تروریستی نامیدن سپاه پاسداران فراهم می آورد. اگر روزگاری اقدام علی الارض ایران با تعهد رفع تحریم ها معاوضه شد، طی یک مبادله احتمالی در “آینده”، یک قانون معتبر همپا با برچیدن مقررات خصمانه امریکا لغو خواهد شد. سخن از آینده ای است که پس از اقدامات موثر ایران علیه حامیان سنتکام فرا خواهد رسید و البته با توجه به مواضع متوهمانه امریکا، چندان نزدیک هم پیش بینی نمی شود.
همچنین راهبرد گام دوم انقلاب، مذاکره تهران با واشنگتن را منتفی کرده است:
«در مورد آمریکا حل هیچ مشکلی متصور نیست و “مذاکره” با آن جز زیان مادی و معنوی محصولی نخواهد داشت.» پیشنهاد اخیر محمد جواد ظریف درباره ‘مبادله زندانیان ایران و امریکا بدون ورود به مذاکره و چانه زنی’ چنانچه پذیرفته شود و بی حاشیه به نتیجه برسد، می تواند الگوی مناسبی برای مبادلات آینده بدون درگیر شدن به مذاکرات رسمی باشد. شاید که مجبور کردن آمریکا به پس گرفتن برخی از تحمیلات، با تهیه کالاهای مشابه ممکن شود.
شعار سال، بااندکی اضافات وتلخیص برگرفته ازخبرگزاری جامعه خبری تحلیلی الف،تاریخ انتشار ک 8 اردیبهشت 1398،کدخبر:،www.alef.ir3980208015

منبع: شعار سال

نام:
ایمیل:

* نظر:
* کد امنیتی:

اخبار مرتبط
خواندنیها -دانستنیها
آخرین اخبار
نظرات و گلایه ها
نکته ها و گاف ها