کد خبر: 5566
تاریخ انتشار: پنجشنبه ۵ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۱۳:۱۰

شعار سال: کارشناسان سازمان همکاری و توسعه اقتصادی در گزارشی اعلام کرده‌اند رشد درآمد خانواده‌های طبقه متوسط در بسیاری کشورها متوقف شده و در عوض سهم ثروتمندان از اقتصاد بزرگ‌تر شده است. نویسندگان این گزارش (که با عنوان “طبقه متوسط زیر فشار” منتشر شده) می‎گویند طبقه متوسط دارد “از درون تهی می‌شود”: امکان پیشرفت برایش کمتر

پولدارتر شدن پولدارها از جیب طبقه متوسط

شعار سال: کارشناسان سازمان همکاری و توسعه اقتصادی در گزارشی اعلام کرده‌اند رشد درآمد خانواده‌های طبقه متوسط در بسیاری کشورها متوقف شده و در عوض سهم ثروتمندان از اقتصاد بزرگ‌تر شده است.

نویسندگان این گزارش (که با عنوان “طبقه متوسط زیر فشار” منتشر شده) میگویند طبقه متوسط دارد “از درون تهی می‌شود”: امکان پیشرفت برایش کمتر شده و نگرانی بیکار شدن برایش جدی‌تر شده است.

ادامه این روند در کشورهای غربی، آن‌طور که گزارش سازمان همکاری و توسعه اقتصادی هشدار داده، می‌تواند پیامدهای سیاسی ناگوار داشته باشد چرا که طبقه متوسط “سنگ بنای” دموکراسی است.

نویسندگان گزارش معتقدند در شرایطی که جریان‌های پوپولیستی پرطرفدارند و دغدغه رشد افراط‌گرایی جدی است، حالا طبقه متوسطی که به طور سنتی به جریان‌های میانه‌رو گرایش دارد نیز به جرگه کسانی که احساس می‌کنند “نادیده گرفته شده‌اند” پیوسته و بیشتر احتمال دارد از جنبش‌های “ضد وضع موج