کد خبر: 5536
تاریخ انتشار: پنجشنبه ۵ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۹:۲۶
صفحه اصلی » دسته‌بندی نشده

شعارسال: سید محمد علی خطیبی نماینده سابق ایران در اوپک در واکنش به تصمیم دولت ترامپ مبنی بر پایان دادن به معافیت خریداران نفتی ایران اظهار کرد: به رغم اینکه تحریم‌های نفتی ممکن است با ایجاد موانعی باعث افزایش هزینه‌های برخی از مشتریان نفت ایران شود اما مشتریان سنتی ایران در آسیا و اروپا ترجیح

تمام پالایشگاه‌های دنیا به نفت ایران نیاز دارند

شعارسال: سید محمد علی خطیبی نماینده سابق ایران در اوپک در واکنش به تصمیم دولت ترامپ مبنی بر پایان دادن به معافیت خریداران نفتی ایران اظهار کرد: به رغم اینکه تحریم‌های نفتی ممکن است با ایجاد موانعی باعث افزایش هزینه‌های برخی از مشتریان نفت ایران شود اما مشتریان سنتی ایران در آسیا و اروپا ترجیح می‌دهند نفت ایران را بخرند.

نماینده سابق ایران در اوپک تحریم های نفتی ایران را در دولت اوباما و ترامپ مقایسه کرد و افزود: در دولت اوباما نحوه تحریم‌های نفتی به این شکل بود که هر ۶ ماه یک بار معافیت‌های خرید نفت از ایران تمدید می‌شد و هر بار کشور‌های معاف شده از خرید نفت متعهد می شدند ۲۰ درصد از میزان خرید نفت خود را کاهش دهند، این شرایط تا زمانی ادامه می‌یافت که بعد از ۵ بار میزان خرید نفت از ایران توسط کشور‌های معاف شده از تحریم‌ها به صفر می‌رسید.

خطیبی ادامه داد:، اما در دولت ترامپ در دور دوم تحریم های نفتی، معافیت‌ها تمدید نشد و این دولت به یکباره اقدام به قطع معافیت‌های خرید نفت از ایران کرد.

وی با بیان اینکه ایران در ۴۰ سال گذشته همواره تحریم بوده و در تمام این مدت راهکار‌هایی برای تحریم‌ها خلق کرده است، افزود: ایران همواره توانسته بر تحریم‌های مختلف فائق آید و قطعا برای دور زدن هر شکل از تحریم‌ها، راه حل های متنوعی وجود دارد که نمی‌شود در رسانه‌ها جزئیات آن را بیان کرد.

تشدید کمبود کیفی نفت در بازار جهانی نفت/پالایشگاه های دنیا به نفت ترش و سنگین ایران نیازمندند

نماینده سابق ایران در اوپک با بیان اینکه حذف نفت ایران از بازار‌های جهانی منجر به تشدید کمبود کیفی و فیزیکی نفت در بازار‌های جهانی خواهد شد، افزود: هرچند برخی کشورها ادعا می کنند که با حذف نفت ایران به لحاظ فیزیکی مشکلی پیش نخواهد آمد و جایگزین برای نفت کشور ما وجود داد و به همین دلیل آمریکا در حال افزایش تولید شیل‌اویل است، اما باید این واقعیت را در نظر داشت که شیل اویل برای استفاده در تمامی پالایشگاه‌های دنیا حتی پالایشگاه‌های خود آمریکا باید با نفت خام سنگین و ترش مخلوط شود.

خطیبی تاکید کرد: با تصمیم دولت آمریکا نیاز بازار به نفت خام سنگین و ترش ایران افزایش می یابد، بنابراین خروج نفت ایران و ونزوئلا قطعا کمبود کیفی نفت را در بازار‌های جهانی تشدید کرده و بازار نفت از این منظر به شدت دچار مشکل خواهد شد.

وی ادامه داد: پالایشگاه‌های آمریکا اکنون برای مصرف نفت خام خود و ادامه فعالیت به نفت خام سنگین و ترش نیازمندند بنابراین کشور آمریکا در این زمینه دچار کمبود شدیدی خواهد شد.

افزایش قیمت جهانی نفت در راه است/ هزینه واردکنندگان و مصرف کنندگان نفتی افزایش می یابد

خطیبی افزایش قیمت نفت را از دیگر آثار تحریم نفتی ایران دانست و تاکید کرد: عدم تمدید معافیت‌های نفتی ایران باعث افزایش هزینه تمام مصرف کنندگان و وارد کنندگان نفت جهان به ویژه وارد کنندگان آمریکا، آسیا و اروپا خواهد شد.

نماینده سابق ایران در اوپک یادآوری کرد: به رغم وعده دولت آمریکا در زمان انتخابات مبنی بر ارائه نفت و بنزین ارزان به مردم خود، اکنون با تصمیم ترامپ مردم این کشور هر روز با افزایش قیمت نفت و بنزین مواجه هستند.

وی با اشاره به عکس العمل شرکت‌های اروپایی نسبت به تصمیم دولت آمریکا مبنی بر عدم خرید نفت از ایران گفت: شرکت‌های اروپایی به دنبال افزایش هزینه‌ها نیستند و از آنجایی که به لحاظ اقتصادی خرید نفت تحریمی برای اروپایی‌ها هزینه ساز خواهد بود و این شرکت ها در صورت تخطی از دستور ترامپ متحمل مجازات سنگینی خواهند شد به تبع ترجیح خواهند داد که به دنبال نفت خام تحریمی نباشند.

شرکای سنتی تجاری به خرید نفت از ایران ادامه خواهند داد

خطیبی در تشریح عکس العمل شرکای سنتی تجاری ایران در زمینه تصمیم ترامپ بیان کرد: هرچند در بحث تجارت اجباری نیست و همه به دنبال منافع خود هستند اما ایران شرکایی دارد که در قبال خرید از کشور ما، ایران نیز از آن‌ها خرید کرده و بازارش را در اختیار آن‌ها قرار داده است.

نماینده سابق ایران در اوپک ادامه داد: عمده شرکای ایران از جمله ژاپن، کره، چین، هند و ترکیه با ایران مراودات گسترده تجاری دارند، اگر نفت ایران را نخرند ما نیز از آن‌ها کالایی نخواهیم خرید.

وی افزود: کشور‌های فوق برای حفظ بازار خود مایلند ارتباط تجاری با ایران را حفظ کنند و به خرید نفت ایران ادامه دهند تا ما نیز کالا‌های آن‌ها را خریداری کنیم.

خطیبی در پایان گفت: توازن تجاری نمی‌تواند یک‌طرفه باشد و بسیاری از کشور‌ها تمایل دارند نفت ایران را خریداری کنند.

شعارسال، با اندکی تلخیص و اضافات بر گرفته از خبرگزاری باشگاه خبرنگاران جوان ، تاریخ انتشار: 4 اردیبهشت 1398 ، کدخبر: 6907991 ، www.yjc.ir

منبع: شعار سال

نام:
ایمیل:

* نظر:
* کد امنیتی:

اخبار مرتبط
برچسب ها:
خواندنیها -دانستنیها
آخرین اخبار
نظرات و گلایه ها
نکته ها و گاف ها