کد خبر: 5464
تاریخ انتشار: چهارشنبه ۴ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۱۹:۱۰
صفحه اصلی » دسته‌بندی نشده

شعار سال: وزیر نفت درباره پرونده کرسنت گفت: این پرونده در مرحله داوری است و تاکنون چند بار آن را خارج کرده‌اند تا حکم صادر نشود.  بیژن زنگنه وزیر نفت در نشست علنی نوبت عصر امروز (سه‌شنبه، 3 اردیبهشت ماه) قوه مقننه و در جریان سؤال هدایت‌الله خادمی نماینده مردم ایذه و باغملک در مجلس

پرونده کرسنت در مرحله داوری است/ خواب آمریکا تعبیر نمی‌شود

شعار سال: وزیر نفت درباره پرونده کرسنت گفت: این پرونده در مرحله داوری است و تاکنون چند بار آن را خارج کرده‌اند تا حکم صادر نشود.

 بیژن زنگنه وزیر نفت در نشست علنی نوبت عصر امروز (سه‌شنبه، 3 اردیبهشت ماه) قوه مقننه و در جریان سؤال هدایت‌الله خادمی نماینده مردم ایذه و باغملک در مجلس شورای اسلامی از وزیر نفت با بیان اینکه بخش گاز درخشان‌ترین عملکرد را در حوزه صنعت نفت در کشور داشته است، گفت: در سال 91 متوسط تولید گاز 620 میلیون مترمکعب بوده که در سال 97 به 750 میلیون مترمکعب یعنی 30 درصد افزایش رسیده است.

وی با ابراز اینکه تولید گاز از میدان مشترک پارس جنوبی در سال 91، 241 میلیون مترمکعب بوده که در سال 97 به 532 میلیون مترمکعب رسیده، عنوان کرد: این میزان 2.2 برابر شده و از 39 درصد به 62 درصد رسیده است. همچنین پوشش گاز روستایی از 54 درصد در سال 92 به 79 درصد در سال 97 رسیده است.

وزیر نفت با اشاره به اولویت‌های تخصیص گاز افزود: بازار ایران بخشی از بازار جهانی است و اگر گاز به‌صورت خام صادر شود همه شاکی می‌شوند که خام‌فروشی کرده‌ایم، اولین سیاستی که در کشور داریم این است که حداکثر جایگزین گاز با فرآورد‌ه‌های نفتی مایع صورت گیرد و در حال حاضر 20 میلیون مترمکعب گاز فقط در بخش حمل‌ونقل به‌جای بنزین استفاده می‌شود.

زنگنه همچنین گفت: با گازرسانی روستایی توانستیم در بخش مهمی از نفت سفید و گازوئیل صرفه‌جویی کنیم که این‌ها می‌تواند بخشی از خوراک‌های پتروشیمی را شامل شود. دومین سیاست درباره سوخت نیروگاه‌ها است به این شکل که دو واحد نیروگاه نکا از سوخت مازوت استفاده می‌کند که البته نماینده این شهر بحق اعتراض کرد که چرا از مازوت استفاده می‌شود که به‌زودی از گاز استفاده خواهد شد لذا با آلودگی محیط زیست نیز مقابله می‌کنیم.

این عضو کابینه دولت دوازدهم ادامه داد: سومین اولویت تولید گاز به‌عنوان خوراک پتروشیمی‌ها و فولاد است و ما نمی‌گذاریم هیچ صنعت بدون سوخت باقی بماند و سیاست چهارم نیز صادرات با خط لوله به کشورهای همسایه و صادرات LNG و CNG است.

زنگنه با اعلام اینکه در سبد انرژی ایران بیش از 70 درصد از گاز طبیعی استفاده می‌شود که در دنیا بی‌نظیر است، خاطرنشان کرد: ما بعد از آمریکا و روسیه سومین تولیدکننده گاز هستیم و بالاترین تولید گاز را در این سال‌ها داشته و از میادین مشترک نیز بیشترین برداشت را داشته‌ایم. همچنین محدودیتی برای نیروگاه‌ها ایجاد نکرده‌ایم.

وزیر نفت اضافه کرد: زمستان امسال هیچ مشکلی در تولید گاز نداشتیم که به‌خاطر مدیریت ما بوده، همچنین در زمان سیل هیچ منطقه‌ای دچار مشکل نشد و اگر موضوعی هم بود طی چند ساعت حل شد. همچنین موضوعی درباره رفیق‌بازی در گازرسانی مطرح شد که این امر صورت نمی‌گیرد اگر هم باشد با همه نمایندگان رفیق‌بازی شده است و فقط به‌جز استان‌های کرمان، کرمانشاه و خراسان جنوبی که از برنامه عقب هستیم، در بقیه استان‌ها تا حدود 80درصد افزایش گازرسانی داشته‌ایم.

وی درباره قرارداد صادرات گاز گفت: یک قرارداد با ترکیه داریم، دو قرارداد با کشور عراق داریم که به‌میزان صادرات روزانه 60 میلیون مترمکعب است، یک قرارداد با ارمنستان و یک قرارداد نیز با آذربایجان داریم، همچنین یک قرارداد با پاکستان داریم که آنها به مفاد خود عمل نمی‌کنند و تخلف قراردادی دارند و روز گذشته نیز به عمران‌خان در این باره گفتیم و آنها اعلام کردند که تحت فشار سیاسی آمریکا، عربستان و امارات قرار دارند.

این عضو کابینه دولت دوازدهم بیان داشت: قراردادی با عمان داریم که جدی است و به‌هم نخورده است فقط زمان تحریم‌ها باید خطی بکشیم که عمق این خط در مناطقی بالای هزار متر است و آن را دو شرکت در دنیا می‌تواند اجرا کند که باید این موضوعات را حل کنیم. همچنین درباره قرارداد با ترکمنستان روزی که در منطقه با این کشور با مشکل روبه‌رو شدیم، می‌خواست به ما فشار غیرعادی بیاورد و من زیر بار نرفتم و ایستادگی کردم و با پذیرش ریسک آن باعث سربلندی کشور شدم و هم گاز تأمین شد و هم زیر بار فشار افزایش 9برابری قیمت گاز نرفتیم لذا آنها باید به قراردادها احترام بگزارند.

زنگنه همچنین درباره کرسنت اظهار داشت: این پرونده در مرحله داوری است و تاکنون چند بار آن را خارج کرده‌اند تا حکم صادر نشود.

وزیر نفت در ادامه با تأکید به اینکه گازرسانی روستایی افتخاری برای دولت و مجلس است، ابراز داشت: 17 هزار میلیارد تومان خرج کردیم که از خزانه هم نبود بلکه از محل صرفه‌جویی در مصرف فرآورده‌های نفتی بود و اشتغال زیادی ایجاد شد، درباره منطقه ایذه و باغملک نیز پیگیری کردیم که 88 درصد روستاهای باغملک و 62 درصد روستاهای ایذه از نعمت گاز برخوردارند که میزان آن را افزایش خواهیم داد.

وی با اشاره به وضعیت فعلی بازار نفت عنوان کرد: در جنگ تجاوزگرانه فعلی آمریکا علیه ایران، نفت نوک پیکان قرار دارد لذا باید کمک کنیم تا با سربلندی از این شرایط خطیر عبور کنیم و رؤیای به صفر رساندن صادرات نفت ایران تحقق نخواهد یافت و با تمام توان این سیاست تحریمی را با شکست روبه‌رو می‌کنیم.

این عضو کابینه دولت دوازدهم در ادامه با یادآوری اینکه عرضه و تقاضای نفت در بازار جهانی شکننده است، تصریح کرد: بیانیه‌های آمریکا و هم‌پیمانان منطقه‌ای آنها برای اطمینان دادن به بازار و جلوگیری از افزایش قیمت نفت بیش از هر چیز بیانگر نگرانی آنها از بی‌ثباتی بازار نفت است و در این اوضاع شکننده نمی‌توان اطمینان داشت که به‌اندازه نیاز بازار نفت تولید شود.

وزیر نفت در پایان افزود: اساساً برخی کشورهای منطقه ظرفیت مازاد خود را برای تحریک آمریکا و وارد کردن فشار به ایران و آرامش خیال مصرف‌کنندگان بیش از واقعیت و توان خود اعلام می‌کنند لذا ضمن اینکه اعلام می‌کنم خواب آمریکا برای به صفر رساندن صادرات نفت ایران تعبیر نخواهد شد، تکرار می‌کنم که آمریکا و هم‌پیمانان آنها با سیاسی کردن نفت و استفاده از آن به‌عنوان یک سلاح، مرتکب اشتباهی خواهند شد که با توجه به وضعیت شکننده بازار دود آن به چشم خیلی‌ها خواهد رفت.

شعار سال، با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از خبرگزاری تسنیم، تاریخ انتشار: 3 اردیبهشت 1398، کدخبر: 1995898 ، www.tasnimnews.com

منبع: شعار سال

نام:
ایمیل:

* نظر:
* کد امنیتی:

اخبار مرتبط
برچسب ها:
خواندنیها -دانستنیها
آخرین اخبار
نظرات و گلایه ها
نکته ها و گاف ها