کد خبر: 4875
تاریخ انتشار: یکشنبه ۱ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۱:۲۴

شعار سال : با توجه به شرایط جدید کشور مبنی بر جاری شدن سیلاب در برخی از مناطق کشور و شرعع موج مهاجرت به تهران اگر مدیریت صحیحی در مسیر حوزه مسکن قرار نگیرد، این بازار دچار تنش های بیشتری در سال جاری می شود. حدود یک سال پیش در چنین روزهایی بازار مسکن دچار تنش

حاکم شدن فضای رکود تورمی بر بازار مسکن

شعار سال : با توجه به شرایط جدید کشور مبنی بر جاری شدن سیلاب در برخی از مناطق کشور و شرعع موج مهاجرت به تهران اگر مدیریت صحیحی در مسیر حوزه مسکن قرار نگیرد، این بازار دچار تنش های بیشتری در سال جاری می شود.
 حدود یک سال پیش در چنین روزهایی بازار مسکن دچار تنش بزرگی شد؛ نقدینگی سرگردان در کشور که راه خود را به سمت هر بازاری کج می کرد در یک بازه زمان کوتاه به سمت بازار مسکن کشیده شد و مشکلاتی را برای این بازار به وجود آورد.

 

بلایی که سوء مدیریت آخوندی بر سر مسکن آورد
افزایش قیمت در بخش مسکن تقریباً با جهشی ناگهانی شروع شد؛ از یک سو وام های بانک مسکن برای مسکن اولی ها آزاد شده بود و امکان خرید مسکن را به مسکن اولی ها می داد و از طرف دیگر در سال های اخیر میزان ساخت و ساز مسکن به حداقل رسیده بود.
در کنار این مشکلات خوابیدن و مسکوت ماندن پروژه های مسکن مهر تقاضا بر عرضه پیشی گرفت تا جایی که افزایش قیمت و تورم موجود در این بخش از 200 درصد نیز بالاتر رفت و مسکن که تقریباً برای بخش زیادی از جامعه قابل دسترسی نبود یکباره به کالای لوکس و غیر قابل دسترس برای بخش اعظم جامعه تبدیل شد.
سیاست های اقتصاد آزاد در حوزه مسکن که با تفکر و عملکرد آخوندی در این حوزه همراه شده بود در نهایت باعث شد از سال 92 تا سال 97 سالانه کمتر از 400 هزار واحد مسکونی در کل کشور تولید شود و این مسکن ها در قالب طرح های بزرگ مسکن مانند مسکن اجتماعی و یا پروژه امید اجرا نشد و این پروژه ها نیز با شکست مواجه شدند. این در حالی بود که بر اساس طرح جامع مسکن که آخوندی و مشاورانش آن را بازنگری کرده بودند قرار بود سالانه حدود 1 میلیون و 60 هزار واحد مسکونی در کشور ساخته شود.
در طول 5سال گذشته سالانه 600 هزار مسکن کمتر از برنامه ها تولید شده است به عبارت دیگر در سال 97 کشور با یک کمبود 3 میلیون واحدی در حوزه مسکن رو به رو شد و همین مساله در کنار تنش های زیادی که در حوزه نقدینگی سرگردان در کشور وجود داشت منجر به افزایش قیمت مسکن در برخی از نقاط کشور حتی تا بیشتر از 2 برابر قیمت قبل شد.

حاکم شدن فضای رکود تورمی بر بازار مسکن
بعد از گذشت یک سال از تورم سنگین بر بازار مسکن در شرایط فعلی به دلیل بی اعتمادی به آینده بازار مسکن، فروشندگان ترجیح داده اند از فروش صرف نظر کنند و منتظر آینده این بازار باشند از طرف دیگر خریداران نیز به خاطر شرایط پیش آمده و ناکافی بودن وام های مسکن توانایی خود را برای خرید مناسب از دست داده اند و به این ترتیب شاهد «رکود تورمی» در بازار مسکن هستیم.
گزارش های میدانی از بازار مسکن حاکی از آن است که در ماه های انتهایی سال 97 تب و تاب معاملات مسکن خوابیده است؛ تا جایی که با توجه به ترک بازار مسکن توسط خریداران حرفه ای میزان معاملات فروردین ماه نسبت به فروردین ماه سال گذشته ۵۱ درصد کاهش یافته است.
این در حالی است که قیمت مسکن در فروردین ماه سال جاری نسبت به قیمت ها در آذرماه سال قبل حدود 183درصد افزایش داشته و این یعنی تب و تاب و جذابیت بازار مسکن در سال گذشته طولانی تر و بیشتر از بازار طلا و ارز بوده است. چرا که میزان رشد طلا و ارز در این بازه زمانی 160 درصد اعلام شده بود
سایه سنگین رکود تورمی در بازار مسکن در شرایطی است که کارشناسان پیش بینی می کنند به خاطر عدم کشش این بازار برای افزیش قیمت مسکن تا چندین سال قیمت مسکن ثابت خواهد بود، بر روی اینحوزه افتاده است؛ از یک طرف بازار با کمبود مسکن مواجه شده و از طرف دیگر به خاطر قیمت بالا خریداران به خود جرات ورود به این حوزه را نمی دهند.
 

حباب‌های قیمت مسکن نترکیده ثابت شد
طبق آمار وزارت راه و شهرسازی میانگین قیمت مسکن شهر تهران در اسفندماه ۱۳۹۷ به ۱۱ میلیون تومان در هر متر مربع رسیده که نسبت به زمان مشابه سال قبل از آن ۹۵ درصد رشد یافته است. این در حالی است که از ابتدای سال گذشته تا کنون بارها اعلام شده که این افزایش قیمت ها یک حباب بوده و مردم نباید گول حباب قیمت ها را بخورند اما حقیقت این است که قیمت های جدید مسکن که حباب نامیده می شود دیگر تثبیت شده است.
بازار مسکن در شرایطی رکود تورمی را سپری کرده که قدرت خرید متقاضیان به شدت کاهش یافته و امروز نیز خبر رسید که بانک مرکزی با افزایش تسهیلات تا سقف ۲۸۰ میلیون تومان مخالفت کرد. سقف این وام برای زوجین هم اکنون ۱۶۰ میلیون تومان است. البته عده‌ای از کارشناسان و همچنین وزیر راه و شهرسازی معتقدند که بالا بردن رقم تسهیلات اثرات تورمی در بازار مسکن ایجاد می‌کند.

با توجه به شرایط جدید کشور مبنی بر جاری شدن سیلاب در برخی از مناطق کشور و شرع موج مهاجرت به تهران اگر مدیریت صحیحی در مسیر حوزه مسکن قرار نگیرد، این بازار دچار تنش های بیشتری در سال جاری می شود.
شعار سال، بااندکی اضافات و تلخیص برگرفته از خبرگزاری راه دانا، تاریخ انتشار: 31 فروردین 1398،کدخبر:،www.dana.ir1477157

منبع: شعار سال

نام:
ایمیل:

* نظر:
* کد امنیتی:

اخبار مرتبط
خواندنیها -دانستنیها
آخرین اخبار
نظرات و گلایه ها
نکته ها و گاف ها