کد خبر: 4929
تاریخ انتشار: یکشنبه ۱ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۱۶:۰۴
صفحه اصلی » دسته‌بندی نشده

شعارسال:بر اساس آمارهای بانک مرکزی درباره چک‌های مبادله شده در اسفندماه 1397، در ماه مذکور، در کـل کشـور بـالغ بـر 7.6 میلیـون فقـره چـک بـه ارزشـی بـالغ بـر 103 هزار میلیارد تومان مبادله شد کـه نسـبت بـه مـاه قبـل از نظـر تعـداد و مبلـغ (ارزش) بـه ترتیـب 15.3 درصد و 39.1 درصد افزایش یافته‌است. در

تک‌رقمی شدن نسبت مبلغ چک‌های برگشتی به چک‌های مبادله‌شده برای اولین بار

شعارسال:بر اساس آمارهای بانک مرکزی درباره چک‌های مبادله شده در اسفندماه 1397، در ماه مذکور، در کـل کشـور بـالغ بـر 7.6 میلیـون فقـره چـک بـه ارزشـی بـالغ بـر 103 هزار میلیارد تومان مبادله شد کـه نسـبت بـه مـاه قبـل از نظـر تعـداد و مبلـغ (ارزش) بـه ترتیـب 15.3 درصد و 39.1 درصد افزایش یافته‌است.

در این ماه، درکـل کشـور بـالغ بـر 6.9 میلیـون فقـره چـک بـه ارزشـی بـالغ بـر 93.4 هزار میلیارد تومان وصول شد که نسبت به ماه قبل از نظر تعداد و مبلغ به ترتیب 16.5 درصـد و 41.8 درصد افزایش یافته‌است. در ماه مورد گزارش، درکل کشور 91.2 درصد از کل تعداد چک‌های مبادله‌ای و 90.6 درصـد از کل مبلغ چک‌های مبادله‌ای وصول شد.

در اسفندماه 1397، در کل کشور بالغ بر 671 هزار فقره چک به ارزشی بالغ بر 9.7 هزار میلیارد تومان برگشت داده شده ‌اسـت. در ماه مورد گزارش، در کل کشور 8.8 درصد از کل تعداد چک‌های مبادلـه‌ای و 9.4 درصـد از کل مبلغ چک‌های مبادله‌ای برگشت داده شده است.

*تداوم روند نزولی نسبت چک‌های برگشتی به چک‌های مبادله شده

بر اساس آمار بانک مرکزی، در بهمن ماه 97، آمار نسبت تعداد چک‌های برگشتی به کل چک‌های مبادله شده برای اولین بار تک رقمی شد و به 9.7 درصد رسید. اما آمار اسفندماه رکورد های قبلی را نیز جا به جا کرد به گونه ای که نسبت تعداد چک‌های برگشتی به کل چک‌های مبادله شده باز هم کاهش یافت و به عدد 8.8 درصد رسید. این اتفاق در حالی رخ داد که تعداد و مبلغ چک‌های مبادله شده در اسفندماه نسبت به بهمن ماه، رشد چشمگیری یافته بود. علاوه بر این، برای اولین بار در دوسال اخیر، نسبت ارزش چک‌های برگشتی به کل چک‌های مبادله شده در اسفندماه نیز تک رقمی شد و به 9.4 درصد رسید.

طبق نظر کارشناسان، دلیل اصلی کاهش چشمگیر تعداد و مبلغ چک‌های برگشتی در ماه های اخیر، تصویب قانون جدید صدور چک در آبان‌ماه 97 بوده است.

نکته مهم آمارهای جدید بانک مرکزی این است که باتوجه به ثبات نسبی اقتصادی در ماه اسفند، تعداد و مبلغ چک‌های مبادله شده و برگشتی نیز بیشتر شده‌ است ولی نسبت تعداد و مبلغ چک‌های برگشتی به چک‌های مبادله شده کاهش یافته است که نشاندهنده موفقیت قانون جدید چک است.

با توجه به اجرایی شدن بندهای دیگر قانون جدید صدور چک با صدور بخشنامه جدید بانک مرکزی مانند شیوه جدید پیگیری قضایی چک‌های برگشتی از اواخر اسفند 97، انتظار می رود شاهد کاهش بیشتر نسبت تعداد و مبلغ چک‌های برگشتی به چک‌های مبادله شده در سال 98 باشیم.

شعارسال، با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از خبرگزاری فارس، تاریخ انتشار31فروردین 98، کدخبر: 13980131000786،www.farsnews.com

منبع: شعار سال

نام:
ایمیل:

* نظر:
* کد امنیتی:

اخبار مرتبط
برچسب ها:
خواندنیها -دانستنیها
آخرین اخبار
نظرات و گلایه ها
نکته ها و گاف ها