کد خبر: 4791
تاریخ انتشار: شنبه ۳۱ فروردین ۱۳۹۸ - ۱۵:۲۶
صفحه اصلی » دسته‌بندی نشده

شعار سال: عضو هیئت‌مدیره اتحادیه طلا تهران با رد اظهارات برخی افراد مبنی بر تخلف خرید و فروش طلای آب شده به غیر از واحدهای صنفی، گفت: خرید طلای آب شده طبق قانون آزاد است. محمد کشتی‌آرای، با اشاره به قانون تجارت کشور اظهار کرد: ممنوعیت دادوستد طلای آب‌شده با قانون تجارت مغایر است و

کشتی‌آرای: ممنوعیتی برای خرید طلای آب‌شده وجود ندارد

شعار سال: عضو هیئت‌مدیره اتحادیه طلا تهران با رد اظهارات برخی افراد مبنی بر تخلف خرید و فروش طلای آب شده به غیر از واحدهای صنفی، گفت: خرید طلای آب شده طبق قانون آزاد است.

محمد کشتی‌آرای، با اشاره به قانون تجارت کشور اظهار کرد: ممنوعیت دادوستد طلای آب‌شده با قانون تجارت مغایر است و موضوعی که در این خصوص منتشرشده است، نمی‌تواند جنبه قانونی داشته باشد.

رئیس کمیسیون تخصصی طلا و جواهر کشور با اشاره به این‌که طلای آب‌شده مانند شمش طلا در دسته موادخام طبقه‌بندی می‌شود، افزود: ورود شمش طلا به کشور توسط اشخاص حقیقی و حقوقی آزاد است بنابراین یک نظام صنفی نمی‌تواند مصوبه‌ای مغایر قانون کشور داشته باشد.

عضو هیئت‌مدیره اتحادیه طلا تهران با تشریح اینکه این موضوع می‌تواند جنبه توصیه‌ای برای مردم داشته باشد، خاطرنشان کرد: خریدوفروش طلای آب شدن ممنوعیتی ندارد و اخبار منتشرشده احتمالاً فقط جنبه توصیه‌ای برای افزایش دقت در هنگام دادوستد داشته است.

وی با اشاره به معامله شمش طلا در بورس کالا، ادامه داد: وقتی عرضه شمش طلا به‌صورت قانونی و رسمی در سازمانی در حال اجراست طبیعتاً ممنوعیت آن در بازارهای دیگر جنبه قانونی نخواهد داشت.

کشتی آرای با تأکید بر لزوم شفافیت در دادوستد در بازار طلا و جواهر، تصریح کرد: این قبیل محدودیت‌ها راه را برای معاملات زیرزمینی و قاچاق بازخواهد کرد و در رونق و روند طبیعی انجام معاملات تأثیر منفی خواهد گذاشت.

کشتی‌آرای که به عنوان عضو هیئت‌مدیره اتحادیه طلای تهران سخن می‌گفت، تأکید کرد: چنین موضوعی در جلسه مطرح نشد و این‌که فردی به نام دبیر اتحادیه چنین خبری را منتشره کرده، برای وی نیز عجیب بود.

پیش از این نادر بذرافشان با بیان اینکه  خرید و فروش طلای آب شده تا پیش ازاین در واحد‌های صنفی فعال در صنعت طلا و جواهر انجام می‌شد، گفته بود: اخیرا شاهد آن هستیم که مردم و افراد عادی نیز خریدار طلای آب شده هستند که به این افراد توصیه می‌کنیم به هیچ عنوان طلای آب شده خریداری نکنند.

بذرافشان با بیان اینکه واحد‌های صنفی مجاز به فروش طلای آب شده به مردم نیستند، گفته بود: درصورت مشاهده اینگونه موارد با واحد صنفی متخلف برخورد خواهد شد.

دبیر هیئت مدیره اتحادیه طلا و جواهر تهران با تأکید براینکه در خرید طلای آب شده بعضا افراد با مشکلات متعددی نظیر واقعی نبودن عیار طلا مواجه می‌شوند، گفته بود: از نظر اتحادیه هرگونه معاملات طلای آب شده ممنوع بوده و از مردم درخواست داریم تا به جای خرید طلای آب شده، مصنوعات طلا و مسکوکات را خریداری کنند و اگر کسی باهدف حفظ ارزش سرمایه اقدام به خرید طلا می‌کند هم می‌تواند مصنوعات طلایی را که هزینه ساخت و اجرت پایینی دارند، خریداری کند.

شعار سال، با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از خبرگزاری دانشگاه آزاد اسلامی (آنا)، تاریخ انتشار: 31 فروردین 1398، کدخبر: 374816 ، www.ana.ir

منبع: شعار سال

نام:
ایمیل:

* نظر:
* کد امنیتی:

اخبار مرتبط
برچسب ها:
خواندنیها -دانستنیها
آخرین اخبار
نظرات و گلایه ها
نکته ها و گاف ها