کد خبر: 4800
تاریخ انتشار: شنبه ۳۱ فروردین ۱۳۹۸ - ۱۵:۴۹
صفحه اصلی » دسته‌بندی نشده

شعارسال: رییس‌جمهور گفت: آنچه مسلم است جوازهایی که برای ساخت در جوار یا داخل رودخانه‌ها صادر شد کار خلاف قانون و غلطی بود. حجت‌الاسلام المسلمین حسن روحانی با سفر صبح امروز خود به استان لرستان در نشست شورای هماهنگی مدیریت بحران شرکت کرد و گفت: سال 57 سال سختی بود، اما از نظر نعمت الهی

مجوزهای ساخت در جوار یا داخل رودخانه‌ها کار غلطی بود

شعارسال: رییس‌جمهور گفت: آنچه مسلم است جوازهایی که برای ساخت در جوار یا داخل رودخانه‌ها صادر شد کار خلاف قانون و غلطی بود.

حجت‌الاسلام المسلمین حسن روحانی با سفر صبح امروز خود به استان لرستان در نشست شورای هماهنگی مدیریت بحران شرکت کرد و گفت: سال 57 سال سختی بود، اما از نظر نعمت الهی بهترین سال تاریخ ایران بود. در آن سال‌ها اعتصاب و تظاهرات بود، زندگی و جان مردم در خطر بود و جانباز و شهید دادیم، اما از نظر نعمت الهی، سال بسیار خوبی بود.

وی ادامه داد: امسال نیز به تعبیری سال پر نعمت و در عین حال سال پرزحمتی برای مردم بود. نعمت الهی در سال جاری نعمت بسیار بالایی است. وقتی آب نازل می‌شود یعنی نشاط و زندگی نازل می‌شود.

وی ادامه داد: اگر بخواهیم یک مترمکعب آب را لب ساحل دریا شیرین کنیم حدود 5000 تومان هزینه می‌برد. وقتی این آب به نواحلی داخلی کشور منتقل می‌شود، هزینه‌اش بیشتر می‌شود. 1000 تومان صرف تسویه روان‌آبها می‌شود حال 480 میلیارد مترمکعب آبی که امسال آمده را ضرب در لیتری 1000 تومان کنید، متوجه می‌شویم که خداوند چه رحمتی را بر ما نازل فرمود.

رییس‌جمهور ادامه داد: این رحمت در عین حال استان‌های زیادی را دچار زحمت کرد. در روزهای عید درباره پلدختر با وزیر صحبت می‌کردم. ایشان گفت ارتباطمان با این شهر قطع است. بنده بسیار نگران شدم. از شب تا صبح چند بار از خواب بیدار شدم و قرآن خواندم. حوالی صبح خبر دادند تلفات جانی نداشتیم هر چند که تلفات و خسارت‌های مالی داریم.

روحانی با اشاره به مسببان و مقصران سیل نوروزی، گفت: اینکه باید چه می‌کردیم تا خسارات کم می‌شد باید بعدا به آن پرداخت شود. از مجموعه‌ای از متخصصان خواسته‌ایم مشکلات ناشی از سیل، اقدامات انجام شده در گذشته برای مهار روان‌آبها و اقداماتی که باید در گذشته انجام می‌شد اما نشد را در قالب گزارشی طی شش ماه آینده تهیه کنند تا به گزارشی ملی تبدیل شود. هر چه این مجموعه به آن برسد، انجام می‌دهیم.

رییس‌جمهور با اشاره به داستان ساخت کشتی توسط حضرت نوح(ع) و تمسخر این اقدام از سوی عده‌ای از مردم، گفت: اگر 20 سال پیش رودخانه‌ها توسعه داده می‌شد، شماها می‌گفتید چه دولت بیکاری داریم مردم شغل ندارند، اما دولت رودخانه توسعه می‌دهد؛ در حالی که این مسئله مثل کشتی نوح، نجات‌بخش مردم بود هر چند که بودجه کافی برای انجام این توسعه وجود ندارد.

روحانی یادآور شد: در مقطعی از زمان که به سمت تهران می‌آمدم جاده‌سازی و پل‌های زیادی که در مسیر ساخته بودند را تماشا می‌کردم و می‌پرسدیم این همه پل برای چیست؟ در همان سال ها بارندگی خوبی اتفاق افتاد و سفر بعد دیدم از زیر تمام این پل‌ها آب عبور می‌کرد و تا سقف پل‌ها آب جریان داشت.

وی با انتقاد به منتقدان پروژه‌های سدسازی کشور، گفت: چند سال قبل همه به سدسازی‌ها ایراد می‌گرفتند حتی در دولت یازدهم عده‌ای در روزنامه‌ها ایراد می‌گرفتند. برخی سدها هم که آبی پشتش نبود یا کم بود، می گفتند چرا این سدها ساخته می‌شود. نباید قضاوت‌های آن سالها را یادمان برود. بارندگی اخیر در 100 سال اخیر نظیر نداشته است. شاید در یک استان بارندگی خوبی اتفاق افتاده باشد اما اینکه 25 استان اینطور درگیر باران شده باشد تاکنون نظیر نداشته است.

روحانی با انتقاد از صدور مجوزهای غیرکارشناسی ساخت در حریم رودخانه‌ها، گفت: جوازهایی که برای ساخت در جوار یا داخل رودخانه‌ها صادر شد، کار خلاف قانون و غلطی بود. خواه مجوزهای غیرقانونی صادر شده باشد یا افراد خود به صورت غیرقانونی این کار را انجام داده باشند.

شعار سال، با اندکی تلخیص و اضافات بر گرفته از پایگاه خبری تحلیلی فرارو ، تاریخ انتشار: 31 فروردین 1398 ، کدخبر: 396848 ، www.fararu.com

منبع: شعار سال

نام:
ایمیل:

* نظر:
* کد امنیتی:

اخبار مرتبط
برچسب ها:
خواندنیها -دانستنیها
آخرین اخبار
نظرات و گلایه ها
نکته ها و گاف ها