کد خبر: 4361
تاریخ انتشار: چهارشنبه ۲۸ فروردین ۱۳۹۸ - ۱۶:۳۴
صفحه اصلی » دسته‌بندی نشده

شعارسال: حدود یکماه از بحران سیل در ایران می‌گذرد و از قرار معلوم این بحران فعلا ادامه دارد. طبق اخبار، ۲۴ استان کشور درگیر سیل شدند که در این بین، برخی از استان‌ها همچنان با این بلای طبیعی دست و پنجه نرم می‌کنند. این روز‌ها وضعیت در استان لرستان بسیار وخیم و نگران‌کننده است و

بیرانوندی: مدیران قدیم و جدید را به محاکم قضایی می‌کشانیم

شعارسال: حدود یکماه از بحران سیل در ایران می‌گذرد و از قرار معلوم این بحران فعلا ادامه دارد. طبق اخبار، ۲۴ استان کشور درگیر سیل شدند که در این بین، برخی از استان‌ها همچنان با این بلای طبیعی دست و پنجه نرم می‌کنند. این روز‌ها وضعیت در استان لرستان بسیار وخیم و نگران‌کننده است و همین شرایط باعث شده نمایندگان این استان به دنبال شکایت از وزارت نیرو بروند.

محمد بیرانوندی نماینده خرم‌آباد درباره شکایت مجلس از وزارت نیرو به رویداد۲۴ گفته: دهه‌ها از سوی وزارت نیرو در حق مردم استان لرستان ظلم و کوتاهی صورت گرفته است. استان لرستان حتی زمان خشکسالی یکی از پنج استان پرآب از نظر آب‌های سطحی و روان آب‌ها است. میانگین کشتهای آبی کشور ۴۶ میلیمتر و میانگین کشت‌های آبی استان لرستان ۲۳ میلیمتر است؛ جای تاسف دارد که استان پرآب باشید، اما تشنه بمانید و کشاورزانتان با مشکل کم‌آبی مواجه باشند. دیگر این کم‌لطفی بر همه ثابت شده و حقیقتاً این موضوع به امروز هم برنمی‌گردد و ریشه در دهه‌های گذشته دارد. آقای اردکانیان که امروز وزیر نیرو است یکسال و نیم در این کم‌لطفی چهل ساله نقش داشته و افراد زیادی قبل ایشان باید هم باید به این بحران ایجاد شده پاسخ دهند. چند روز پیش خود وزیر نیرو هم اعتراف کرد که در این سال‌ها به مردم استان لرستان کم‌لطفی شده است.

او می‌گوید: از سمت نمایندگان استان لرستان اراده‌ای است که از وزارت نیرو شکایت کنند، اما تاکنون شکایت مکتوبی در این خصوص صورت نگرفته است. آقای اردکانیان گفته که حق و حقوق استان لرستان تمام و کمال ارائه نشده، حال اگر ایشان تصمیم بر این داشته باشد که این گذشته را جبران کنند احتمالاً همکاران من از شکایت از این وزارتخانه صرف‌نظر کنند، ولی اگر قرار باشد همچنان وضعیت همین باشد حتماً روند شکایت را دنبال خواهیم کرد، زیرا این مطالبه مردم منطقه است.

بیرانوندی در پاسخ به اینکه شکایت از یک وزارتخانه چه معنی دارد، توضیح داد: وقتی گفته می‌شود شکایت از وزارت نیرو یعنی شکایت از مدیران گذشته و امروز. یعنی در تمام این سال‌ها تخصیص عادلانه آب به استان ما داده نشده و بطور کلی به حق و حقوق مردم در این حوزه احترام گذاشته نشده است. به هر تقدیر کمی منتظر می‌مانیم تا ببینیم قول‌های آقای وزیر نیرو عملیاتی می‌شود یا خیر؟ ولی اگر قول‌ها عملیاتی نشود بدون مسامحه شکایت خود را از وزارت نیرو به محاکم قضایی ارائه خواهیم داد.

ملکشاهی‌راد: نمایندگان خوزستان هم از وزارت نیرو شکایت می‌کنند

محمدرضا ملکشاهی‌راد دیگر نماینده خرم‌آباد به رویداد۲۴ گفت: به همراه نمایندگان استان لرستان با آقای ملکشاهی رییس کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس و وکلا صحبت داشتیم تا روش‌های درست و قانونی شکایت نمایندگان از وزرات نیرو که شامل وزرای قدیم و جدید و مدیران و کارشناسان مرتبط با این بحران هستند، انجام شود. اکنون لایحه این شکایت در حال نوشتن است.

نماینده خرم آباد توضیح داد: یک راه برای این شکایت این است که از طریق کمیسیون‌ها این روند دنبال شود، یعنی بر اساس ماده ۲۳۶ آیین نامه قدیم و ۲۳۴ آیین نامه جدید. در اینجا گفته می‌شود که هرگونه تخلف یا اشکالی که از سوی رییس جمهور یا هر فردی از دولت رخ دهد در کمیسیون مطرح شود و سپس کمیسیون آن را به صحن می‌برد و اگر نمایندگان تصویب کنند به قوه قضاییه ارجاع می‌شود و قوه قضاییه مکلف است خارج از نوبت به این شکایت رسیدگی کند. ما برای به نتیجه رساندن شکایت خود مصر هستیم و حتی نمایندگان استان خوزستان هم به جمع ما اضافه شدند و در حال کمک به موضوع هستند و احتمالاً تا پایان هفته به جمع‌بندی نهایی می‌رسیم.

ملکشاهی‌راد گفت: خرم آباد سد فعال ندارد، اما رودخانه فعال دارد که باید لایروبی صورت می‌گرفت که این کار توسط وزات نیرو انجام نشد و همین سهل‌انگاری‌ها است که بحران را تشدید می‌کند.

شعارسال، با اندکی تلخیص و اضافات بر گرفته از پایگاه خبری تحلیلی رویداد24 ، تاریخ انتشار: 28 فروردین 1398 ، کدخبر: 171500 ، www.rouydad24.ir

منبع: شعار سال

نام:
ایمیل:

* نظر:
* کد امنیتی:

اخبار مرتبط
برچسب ها:
خواندنیها -دانستنیها
آخرین اخبار
نظرات و گلایه ها
نکته ها و گاف ها