کد خبر: 4331
تاریخ انتشار: چهارشنبه ۲۸ فروردین ۱۳۹۸ - ۱۵:۰۰
صفحه اصلی » دسته‌بندی نشده

شعارسال: رهبر کره شمالی و رییس جمهور آمریکا از احتمال دیدار دیگری خبر دادند. به نظر می‌رسد هر دوطرف با ادامه مذاکرات به دنبال راهی برای مصالحه هستند. روز جمعه، کیم جونگ اون، از احتمال دیدار سوم با ترامپ خبر داد. رهبر کره شمالی اعلام کرد به شرطی این دیدار صورت می‌گیرد که آمریکا تا

آیا "کیم جونگ اون" راه دیگری جز مصالحه با "ترامپ" دارد؟

شعارسال: رهبر کره شمالی و رییس جمهور آمریکا از احتمال دیدار دیگری خبر دادند. به نظر می‌رسد هر دوطرف با ادامه مذاکرات به دنبال راهی برای مصالحه هستند.

روز جمعه، کیم جونگ اون، از احتمال دیدار سوم با ترامپ خبر داد. رهبر کره شمالی اعلام کرد به شرطی این دیدار صورت می‌گیرد که آمریکا تا پایان سال در وضعیت تحریم‌ها تغییراتی ایجاد کند. پنجشنبه هفته گذشته ترامپ برای دیدار با رهبر کره شمالی ابراز تمایل کرده بود.

دور دوم مذاکرات ترامپ و کیم که در اسفندماه ۹۷ انجام شد بدون نتیجه مشخصی پایان یافت. در دیدار هانوی، رهبر کره شمالی پیشنهاد کرد آمریکا تحریم‌های فلج کننده کره شمالی را لغو کند و در عوض کره شمالی بخشی از فعالیت‌های هسته‌ای خود را متوقف کند.

حالا رهبر کره شمالی اعلام کرده اگر آمریکا روند گذشته را ادامه دهد چشم انداز مذاکرات تاریک خواهد بود. او همچنین تاکید کرده است: «اگر تمایلات دو کشور لحاظ شود، در امضای توافقنامه تردید نمی‌کنم.»

اسماعیل بشری، کارشناس مسائل شبه جزیره کره، درباره اینکه رهبر کره شمالی از این مذاکرات چه می‌خواهد به فرارو گفت: «کره شمالی حاضر نیست به صورت کامل خلع سلاح هسته‌ای شود، اما حاضر است فعالیت‌هایش را محدود کند. در واقع خواسته رهبر کره شمالی، رسیدن به شرایطی شبیه شرایط هند و پاکستان است. کره شمالی می‌خواهد، هرچند به صورت محدود، کلاهک هسته‌ای داشته باشد. کیم با خلع سلاح کامل مخالف است، اما ترامپ بر این موضوع اصرار دارد.»

به گفته این کارشناس روابط بین‌الملل، کره جنوبی هم چندان مایل نیست کره شمالی امکانات هسته‌ای خود را از دست بدهد. چرا که در صورت تشکیل کره واحد، هردو بخش شمالی و جنوبی می‌خواهند در مقابل چین و ژاپن عامل بازدارنده داشته باشند.

رهبر کره شمالی در چهاردهمین نشست مجمع عالی جمهوری دموکراتیک خلق کره‌شمالی گفت «تا پایان سال منتظر می‌ماند تا آمریکا تصمیم بزرگی بگیرد و رویکرد جدیدی اتخاذ کند.»

کیم جونگ اون اعلام کرد: «فقط برای اینکه تشنه رفع تحریم‌ها هستیم نباید با ترامپ دیدار کنیم. کره شمالی درگیر رفع تحریم‌ها نمی‌شود و با ابزار خودش مسیر رفاه اقتصادی را در پیش می‌گیرد.»

همچنین ۲۵ فروردین، خبرگزاری دولتی کره جنوبی از احتمال دیدار قریب الوقوع رهبر کره شمالی با رییس جمهور روسیه در روزهای آتی خبر داد. معاون پوتین اعلام کرده “پیشنهادات خاصی” برای کره شمالی دارند. پیشتر پوتین اعلام کرده بود آماده است قرارداد‌های همکاری اقتصادی جدیدی با پیونگ یانگ منعقد کند.

اما به اعتقاد بشری، چین و روسیه نمی‌توانند مشکل اقتصادی کره شمالی را حل کنند. این کارشناس مسائل آسیا به فرارو گفت: «کره شمالی همواره با روسیه و چین در ارتباط بوده است. دوره قبل از فروپاشی شوروی، کره شمالی بیشتر متکی به این کشور بود تا چین. اما اکنون کره شمالی به دنبال شکوفایی اقتصادی است تا مردم را از این وضعیت اسفبار خارج کند. این مشکل را روسیه و چین نمی‌توانند حل کنند. در این زمینه باید آمریکا و کشور‌های اروپایی کمک کنند تا تحریم‌های سازمان ملل برداشته شود. برای کره شمالی راه حل دیگری نمی‌توان متصور بود. خود کیم هم دنبال مصالحه با آمریکاست، اما باید دید تا چه حد می‌تواند امتیاز بگیرد و چقدر باید کوتاه بیاید.»

یکی از دغدغه‌های کیم جونگ اون برای مصالحه می‌تواند عدم پایبندی ترامپ به موافقتنامه‌های کاهش تسلیحات باشد. سال گذشته ترامپ از “توافق منع موشک‌های هسته‌ای میانبرد” با روسیه خارج شد. به تازگی سناتور‌های دموکرات در نامه‌ای با ابراز نگرانی از خروج ترامپ از “آی ان اف” از او خواستند پیمان جدید کاهش تسلیحات استراتژیک موسوم به “استارت جدید” با روسیه را برای پنج سال دیگر تمدید کند.

به اعتقاد اسماعیل بشری، در مورد قرارداد کنترل تسلیحات با کره شمالی چنین اتفاقاتی رخ نخواهد داد. این کارشناس مسائل بین الملل گفت: «مقوله روسیه با کره شمالی متفاوت است. ترامپ معاهده موشک‌های میانبرد را لغو کرده، چون ادعا دارد روسیه از قرارداد تخطی کرده است. در ضمن در این زمینه، خواست اروپا این است که توافق جدیدی صورت بگیرد که علاوه بر روسیه، چین هم به آن متعهد باشد. بهانه اصلی ترامپ برای خروج از “آی ان اف” این بود که چین عضو این موافقتنامه نیست و روسیه به تعهداتش عمل نکرده است.»

بشری افزود: «قضیه در مورد کره شمالی متفاوت است. این کشور می‌خواهد به عنوان کشور هسته‌ای به رسمیت شناخته شود، در حالی که آمریکا و اروپا می‌گویند هند و پاکستان را هم به رسمیت نشناخته‌ایم. حتی اسراییل هم به طور رسمی وجود سلاح هسته‌ای را تایید نکرده است. طبق ان پی تی، فقط ۵ کشور دارای سلاح هسته‌ای هستند. بنابر این اگر کره شمالی یک سری محدودیت‌ها را بپذیرد، مصالحه امکان‌پذیر خواهد بود. این مساله برای آمریکا در رقابت با چین و روسیه موثر خواهد بود. چین اصلا دوست ندارد کره شمالی آنقدر با آمریکا مصالحه کند که کم کم از محدوده نفوذ چین خارج شود. روسیه هم در رقابت با آمریکا از حربه کره شمالی استفاده می‌کند.»

بشری در مورد تاثیر دیدار سوم کیم جونگ اون و ترامپ در روابط دو کشور گفت: «با دیدار بعدی هم مشکلی برطرف نمی‌شود. تمام دیدار‌ها و مذاکرات باید ابتدا در سطوح پایین انجام شود. دیدار دو رهبر نمادین است. در اصل باید مذاکره در سطح وزارت خارجه انجام بگیرد و ترامپ و کیم در دیداری که از آن به عنوان دیدار تاریخی یاد می‌کنند، موافقتنامه‌ای که از پیش آماده شده را امضا کنند. تا کنون چنین مذاکراتی صورت نگرفته و روند دیدار‌های ترامپ نمایشی است.»

شعارسال، با اندکی تلخیص و اضافات بر گرفته از پایگاه خبری تحلیلی فرارو ، تاریخ انتشار: 28 فروردین 1398 ، کدخبر: 396311 ، www.fararu.com

منبع: شعار سال

نام:
ایمیل:

* نظر:
* کد امنیتی:

اخبار مرتبط
برچسب ها:
خواندنیها -دانستنیها
آخرین اخبار
نظرات و گلایه ها
نکته ها و گاف ها