کد خبر: 4078
تاریخ انتشار: سه شنبه ۲۷ فروردین ۱۳۹۸ - ۱۱:۰۶

شعار سال : آذر ماه ١٣٩۴ قطعنامه ٢٢۵۴ در شورای امنیت تصویب شد. قطعنامه ای که ایران نیز در تهیه پیش نویس آن مشارکت داشت و حتی جان کری وزیر خارجه آن وقت آمریکا، که ریاست جلسه شورای امنیت را بر عهده داشت، این قطعنامه را بسیار مشابه طرحی دانست که ایران یک سال پیشتر

خار «عربی» سوریه در چشم آمریکا

شعار سال : آذر ماه ١٣٩۴ قطعنامه ٢٢۵۴ در شورای امنیت تصویب شد. قطعنامه ای که ایران نیز در تهیه پیش نویس آن مشارکت داشت و حتی جان کری وزیر خارجه آن وقت آمریکا، که ریاست جلسه شورای امنیت را بر عهده داشت، این قطعنامه را بسیار مشابه طرحی دانست که ایران یک سال پیشتر پیشنهاد داده بود. حامیان و مخالفان اسد از قطعنامه استقبال کردند و این قطعنامه نقطه عطفی در پرونده سوریه شد.
پس از چندی، پیچیدگی قطعنامه ٢٢۵۴ عرصه چانه زنی ها بر تفاسیر آن را آراست. امکان متهم کردن دمشق به استفاده از تسلیحات شیمیایی با تکیه بر “گزارش کشورهای همسایه” (که از مقررات قطعنامه ٢١١٨ بود) در این قطعنامه نیز تایید شده است. امریکا از همین برای توجیه فشار های سیاسی و حملات موشکی تنبیهی علیه سوریه استفاده کرد. همه ابتکارات راهکار سیاسی سوریه نیز از قطعنامه ٢٢۵۴ اعتبار می گیرند. همچنین سه دولت ایران، روسیه و ترکیه پس از هر نشست خود چارچوب ٢٢۵۴ را یاداوری کرده اند.
فراز قابل اتکای قطعنامه ٢٢۵۴ چنین است که صراحتا بر حفظ تمامیت ارضی و یکپارچگی سوریه تاکید می کند. چند هفته پیش هم «گیر پدرسن» نماینده ویژه سازمان ملل در امور سوریه، طی اولین گزارش خود در شورای امنیت اعلام کرد که جولان هم بیرون از مقررات نیست و بخش جدایی ناپذیر سوریه است.
این قطعنامه اگر چه در مواردی همچون یک ابزار در دست واشنگتن جهت تشدید فشار بر دمشق به کار می رود اما موانع جدی بر سر راه تبدیل «جمهوری ‘عربی` سوریه» به «جمهوری سوریه» هم ایجاد کرده است. متکی به سوابق تصمیمات شورای امنیت، تفسیر سازمان ملل از قطعنامه ٢٢۵۴ با خوانش ایران، روسیه و ترکیه سازگار است که همواره برای تایید حق حاکمیت دمشق با وسواس بر عنوان «جمهوری عربی سوریه» و یکپارچگی آن تاکید می کنند. این استدلال، خواسته های امریکا برای ایجاد منطقه ای “غیر عربی” در اراضی شرق فرات را برنمی تابد. امریکا بر طرح «شرق فرات» سرمایه گذاری کرده است و دست کم تکرار وضعیت اقلیم کردستان «جمهوری عراق» در سوریه را وفق منافع خود می داند. با بالا گرفتن چانه زنی ها، واکنش امریکا به پیچیدگی قطعنامه ٢٢۵۴ دور از انتظار نبود.
از سوی دیگر حتی برافراشتن پرچم سبز و سفید و سیاه معارضین (پرچم مربوط به دوران پیش از تشکیل جمهوری متحد عربی) نتوانسته است که «عربی» را از عنوان سوریه حذف کند. «جمهوری سوریه» نام رسمی سوریه در زمان اعتبار پرچم سبز و سفید و سیاه بود و اکنون سوریه زیر سایه درفش قرمز و سفید و سیاه، «جمهوری عربی سوریه» نامیده می شود. حتی معارضینی که به صورت نمادین کرسی دمشق را در اتحادیه عرب غصب کردند، اگر چه پرچم سبز و سفید و سیاه را بر میز خود داشتند اما از سوی میزبانان عرب به عنوان نماینده جمهوری ‘عربی` سوریه (و نه جمهوری سوریه) معرفی شدند.
مدتهاست که واشنگتن برای بی اعتبار کردن داعیه عربی دولت بعثی سوریه کوشش می کند. متحدان امریکا در شرق فرات پرچمی دارند که بر آن با برجسته کردن نقش فرات در میان نقشه سوریه، مرزی تعیین کرده اند. ایشان هم خواستار تغییر نام رسمی جمهوری عربی هستند و خود را تابع «سوریه دموکراتیک» می نامند. ایجاد یک اقلیم با هویت کردی در شرق فرات ضمن تهدید یکپارچگی سوریه، میتواند نام «جمهوری عربی» را بی مسمی کند اما مسکو و تهران و آنکارا و حتی برخی دول عربی با جدیت در برابر این تحمیلات و مهندسی قلدرمآبانه ایستاده اند. از این منظر اعلام به رسمیت شناختن جدایی جولان از سوریه، هم قافیه با خودمختار کردن شرق فرات است. قطع نظر از برشمردن ابعاد دیگر این تصمیم، اقدام کاخ سفید سر دادن شعاری خصمانه علیه تعصبات ملی دولت دمشق است. دولتی که به اصالت عربی خود افتخار می کند و همواره مدعی است که سوریه علَم غیرت، مقاومت و عدم سازش خلق عرب علیه اشغال سرزمین عربی را بر دوش دارد.
به تعبیر دیگر کاخ سفید با به رسمیت شناختن جدایی جولان، تفسیر خود از قطعنامه ٢٢۵۴ را اعلام کرده است و بنابراین زین پس با گستاخی بیشتر در مسیر پیشرفت ابتکارات راهکار سیاسی «جمهوری عربی سوریه» سنگ اندازی خواهد کرد. از همان اوایل ناآرامی های سوریه، بشار اسد مدعی بود که دشمنان دمشق با غیرت و هویت اصیل عربی سوریه در ستیزند تا دژ دفاعی سوریه علیه اشغالگری تضعیف شود. اقدامات آشکار امریکا از جمله ماجرای شرق فرات و برسمیت شناختن حاکمیت اسرائیل بر جولان اشغالی، با هر تفسیری موید ادعای بشار اسد هستند.
شعار سال،بااندکی اضافات وتلخیص برگرفته از جامعه خبری تحلیلی الف، تاریخ انتشار:27 فروردین1398،کدخبر:3980127019،www.alef.ir

منبع: شعار سال

نام:
ایمیل:

* نظر:
* کد امنیتی:

اخبار مرتبط
خواندنیها -دانستنیها
آخرین اخبار
نظرات و گلایه ها
نکته ها و گاف ها