کد خبر: 3773
تاریخ انتشار: یکشنبه ۲۵ فروردین ۱۳۹۸ - ۱۳:۱۰

شعار سال: کمیسیون ویژه حمایت از تولید ملی و نظارت بر اجرای سیاست‌های کلی اصل ۴۴ گزارش نظارتی نحوه اجرای قانون رفع موانع تولید در حوزه بازاراهای مالی را منتشر کرد.  گزارش کمیسیون ویژه حمایت از تولید ملی و نظارت بر اجرای سیاست‌های کلی اصل ۴۴ قانون اساسی درخصوص نحوه اجرای قانون رفع موانع تولید

گزارش نظارتی مجلس از رفع موانع تولید رقابت‌پذیر

شعار سال: کمیسیون ویژه حمایت از تولید ملی و نظارت بر اجرای سیاست‌های کلی اصل ۴۴ گزارش نظارتی نحوه اجرای قانون رفع موانع تولید در حوزه بازاراهای مالی را منتشر کرد.

 گزارش کمیسیون ویژه حمایت از تولید ملی و نظارت بر اجرای سیاست‌های کلی اصل ۴۴ قانون اساسی درخصوص نحوه اجرای قانون رفع موانع تولید رقابت‌پذیر و ارتقای نظام مالی کشور در حوزه بازارهای مالی از سوی این کمیسیون منتشر شد.

در چکیده این گزارش آمده است: «قانون رفع موانع تولید رقابت‌پذیر و ارتقای نظام مالی کشور» در تاریخ ۲۰ اردیبهشت سال ۹۴  مشتمل بر ۶۰ ماده در حوزه‌های مختلف به تصویب مجلس رسید.

گزارشی که می‌خوانید عملکرد احکام مرتبط با حوزه بازارهای مالی (بانک، بورس، بیمه و ارز) تا مهر ماه ۱۳۹۷ را بررسی و ارزیابی می‌کند که نشان می‌دهد عملکرد سازمان‌ها و نهادهای مختلف مرتبط با این قانون وضعیت چندان مناسبی نداشته است.

به اعتقاد پژوهشگران در عمده مواد مورد بررسی در حوزه بازارهای مالی، صرفاً به ابلاغ قانون و تصویب آیین‌نامه‌های مربوط و برخی اقدامات اولیه اکتفا شده به‌نحوی که بخشی از تکالیف مندرج در این حوزه همانند واگذاری اموال مازاد بانک‌ها، بازپرداخت بدهی‌های ارزی از محل حساب ذخیره ارزی، فعالیت شرکت‌های رتبه‌بندی، تأمین تفاوت‌های ریالی ناشی از تعهدات ارزی و برخی احکام دیگر با اجرای کامل و اثربخش فاصله نسبتاً زیادی دارند.

در تحلیل چرایی عملکرد ضعیف این قانون در حوزه مورد بررسی می‌توان به تداوم رکود نسبی در اقتصاد کشور و اثرات آن بر بازار مالی و بخش حقیقی اقتصاد، نبود عزم جدی در دستگاه‌ها و نهادهای دارای مسئولیت، عدم پیش‌بینی ضمانت‌های اجرایی در تکالیف دستگاه‌ها، پراکندگی، نبود انسجام و برخی ابهامات در احکام قانون، احاله کردن برخی تصمیمات اساسی به آیین‌نامه‌های اجرایی و اثرگذاری آن بر طولانی شدن اتخاذ تصمیم در دولت و فشار گروه‌های ذی‌نفع نسبت به تغییر مفاد آیین‌نامه‌ها و تصمیمات دولت اشاره کرد.

گزارش مذکور پیگیری و توجه جدی مجلس و دستگاه‌های نظارتی بر اجرای سریع و کامل این قانون و برخورد نظارتی با دستگاه‌ها و نهادهایی که در اجرای احکام قانونی اهمال داشته‌اند را ضروری می‌داند.

شعار سال، با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از خبرگزاری دانشگاه آزاد اسلامی، تاریخ انتشار: 25 فروردین 1398، کدخبر: 373114 ، www.ana.ir

منبع: شعار سال

نام:
ایمیل:

* نظر:
* کد امنیتی:

اخبار مرتبط
خواندنیها -دانستنیها
آخرین اخبار
نظرات و گلایه ها
نکته ها و گاف ها