کد خبر: 3651
تاریخ انتشار: شنبه ۲۴ فروردین ۱۳۹۸ - ۱۸:۳۸

شعار سال : اصغر زارعان دستیار ویژه رئیس سازمان انرژی اتمی در امور اجرایی اظهار داشت: با وجود فشار‌های آمریکا، روابط ایران و اتحادیه اروپا در حوزه ایمنی هسته‌ای همچنان دارد و همکاری‌های ایران و روسیه در نیروگاه بوشهر نیز قطع نشده است. زارعان گفت: ۲۰ فروردین سالروز روز ملی فناوری هسته‌ای بود و ده

مذاکره ایران با سرمایه گذاران خارجی برای ساخت نیروگاه‌های هسته‌ای جدید

شعار سال : اصغر زارعان دستیار ویژه رئیس سازمان انرژی اتمی در امور اجرایی اظهار داشت: با وجود فشار‌های آمریکا، روابط ایران و اتحادیه اروپا در حوزه ایمنی هسته‌ای همچنان دارد و همکاری‌های ایران و روسیه در نیروگاه بوشهر نیز قطع نشده است.

زارعان گفت: ۲۰ فروردین سالروز روز ملی فناوری هسته‌ای بود و ده سال است این جشن برگزار می‌شود. در این سال‌ها اقدامات چشمگیری در حوزه صنعت هسته‌ای داشتیم و نیاز ما به خارج قطع شده است بنابراین هیچ سدی بر سر راه ما وجود ندارد و «نمی‌توانیم» به آن معنا ندارد.

زارعان با بیان اینکه یک زمان مهندسی معکوس می‌کردیم گفت: امروز از مهندسی معکوس را کنار گذاشته‌ایم؛ و می‌توانیم سیستم کنترلی بسازیم؛ این یعنی می‌توانیم راکتور بسازیم و به کشور‌های خارجی هم این خدمات را ارائه بدهیم.

او با بیان اینکه در سه سال گذشته دستاورد‌های سازمان انرژی اتمی افزایش داشته، گفت: در ۲۰ فروردین ۹۶ ما ۴۴ دستاورد را رونمایی کردیم، سال ۹۷ تعداد ۸۴ دستاورد و امروز ۱۱۴ دستاورد ممیزی شده را تقدیم ملت کردیم. در حوزه سانتریفیوژ نیز یک زمان ایران مهندسی معکوس می‌کرد، ولی از سال ۹۴ به بعد به سمت خوداتکایی رفتیم. امروز ۱۰۰ درصد با متریال ایرانی و دانش بومی می‌توانیم این طراحی و ساخت را انجام دهیم.

دستیار ویژه رئیس سازمان انرژی اتمی با بیان اینکه کاربرد این سانتریفیوژ‌ها تنها برای صنعت هسته‌ای نیست بلکه کاربرد‌های مختلف دارد، افزود: پیش از این سانتریفیوژ‌ها تنها به صورت گازی در شرایط خلاء کار می‌کردند، اما امروز سانتریفیوژ‌های ما با مایعات، جامدات و به صورت ترکیبی کار می‌کنند و در وزارتخانه‌هایی نظیر نفت و بهداشت کاربرد دارند. ما سانتریفیوژ‌هایی با قدرت ۲۰-۳۰ هزار دور برایشان طراحی می‌کنیم که گارانتی لازم را دارند. این سانتریقیوژ‌ها در تولید واکسن دامی و انسانی کاربرد دارند و انستیتو پاستور برای اولین بار ساخت آن را بر عهده گرفته است. وزارت نفت درخواست سانتزفیوژ سنگ مخزن کرد و وزارت بهداشت زونال را درخواست کرد و امروز زونال پیوسته را رونمایی کردیم.

او به سایر دستاورد‌های رونمایی شده نیز اشاره کرد و گفت: امروز رادیو داروی درمان کبد را افتتاح کردیم. ایران دومین کشور در جهان است که این رادیو دارو را طراحی و تولید کرده و تست‌های بالینی انجام و عملیاتی شده است.

زارعان افزود: در حوزه استانداردسازی رادیو دارو‌ها پروژه تترا را داریم که عملیات مطالعاتی آن انجام شده و امروز عملیات ساختمانی آن جلو رفته و فوندانسیون و بتن ریزی هم شده و تا ۱۴۰۰ به اتمام می‌رسد. در تولید رادیو دارو‌ها در حال حاضر علاوه بر رفع نیاز داخلی و استفاده یک میلیون نفر از این رادیو داروها، ما صادرات هم داریم.

او در مورد آخرین وضعیت فاز دو و سه نیروگاه اتمی بوشهر گفت: بعد از اینکه فاز اول بوشهر اجرا شد و به اتمام رسید و اداره آن به دست جوانان ایران افتاد، احداث فاز دو و سه با همکاری روس‌ها آغاز شد و تا امروز ۱ میلیون و ۲۰۰ هزار متر مکعب خاک‌برداری آن انجام شده و تابستان سال آینده شاهد عملیات بتن ریزی و اجرای فوندانسیون آن خواهیم بود.

دستیار ویژه رئیس سازمان انرژی اتمی افزود: برای پروژه فاز دو و سه نیروگاه بوشهر، ده میلیون یورو برآورد هزینه شده و در این شرایط که از نظر مالی مشکل داریم، این اعتبار زیادی است، اما با حمایت رهبری و تدبیر و مدیریت دولت این دو نیروگاه هم به سرانجام خواهد رسید.

زارعان خاطرنشان کرد: این دو نیروگاه هر کدام ظرفیت ۱۰۵۰ مگاواتی دارند که به علاوه نیروگاه فاز یک، در جمع ۳۱۰۰ مگاوات برق وارد مدار خواهند کرد.

او در خصوص برنامه سازمان انرژی اتمی در سال آینده نیز گفت: برای سال آینده ۱۶ پروژه را به صورت میان مدت و دراز مدت پیش بینی کردیم که یکی دو مورد آن مربوط به سایت فردو و نطنز است. برای سال ۹۹ ما شاهد راه اندازی مرکز ایزوتوپ‌های پایدار در فردو خواهیم بود. فوردو باید هر روز زنده‌تر از روز قبل باشد.

دستیار ویژه رئیس سازمان انرژی اتمی در مورد سرمایه گذاری کشور‌های خارجی در صنعت هسته‌ای گفت: در حال حاضر در حوزه ایمنی و احداث نظام ایمنی با اتحادیه اروپا همکاری‌هایی داریم و آن‌ها اقدامات مثبتی کرده‌اند که در حال اجرا هست. همکاری‌ها بیشتر در حوزه ایمنی نیروگاه‌های هسته‌ای است که مرکز ایمنی کشور آن را دنبال می‌کند و وقفه‌ای در این همکاری‌ها ایجاد نشده و با تدبیر و سیاست این پروژه‌ها جلو رفته و در زمان خودش نتیجه آن به مردم اعلام خواهد شد.

او گفت: با وجود تلاش‌های مذبوحانه دشمنان، خرابکاری‌های نرم افزاری و سخت افزاری آن‌ها خنثی شده است. دلیل ناراحتی دشمن هم تبدیل علم به محصول در ایران است وگرنه ساختن نیروگاه و تولید برق پاک عصبانیت ندارد. اثرگذاری سازمان در هفتصد صنعت از قبیل درمان، نفت، پتروشیمی و بسیاری فعالیت‌های دیگر بوده است.

مشاور رییس سازمان انرژی اتمی در مورد طرح احداث نیروگاه‌های جدید در آینده نزدیک گفت: فعلا همان دو نیروگاه قدرت در بوشهر عملیاتی شده، ولی در حال مذاکره با بعصی کشور‌ها برای ساخت نیروگاه‌های کوچک صد مگاواتی هستیم که فعلا در حد مذاکره است. در مورد کشور‌هایی که طرف مذاکره با ایرانند نیز باید اول مذاکرات به نتیجه برسد، بعد اعلام شود.

شعار سال، با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از وبسایت الف ، تاریخ 24 فروردین 98، کد مطلب:170777 : www.rouydad24.ir

منبع: شعار سال

نام:
ایمیل:

* نظر:
* کد امنیتی:

اخبار مرتبط
خواندنیها -دانستنیها
آخرین اخبار
نظرات و گلایه ها
نکته ها و گاف ها