کد خبر: 1776
تاریخ انتشار: یکشنبه ۱۱ فروردین ۱۳۹۸ - ۱۹:۲۰

شعارسال:کارشناس مسائل خاورمیانه گفت: اگر این عقلانیت در دستگاه دیپلماسی وجود نداشت، الان فشارها بیشتر بود. «حسن هانی‌زاده»، کارشناس مسائل خاورمیانه، در خصوص مهمترین اتفاق سیاسی سال 97 گفت: مهمترین اتفاق در حوزه بین‌الملل بررسی روابط ایران و اتحادیه اروپا و سیگنال‌های اتحادیه اروپا مربوط به افتتاح یا گشایش یک سازوکار مالی بود. هرچند که

اگر عقلانیت دستگاه دیپلماسی نبود، فشارها به مردم چند برابر می‌شد

شعارسال:کارشناس مسائل خاورمیانه گفت: اگر این عقلانیت در دستگاه دیپلماسی وجود نداشت، الان فشارها بیشتر بود.

«حسن هانی‌زاده»، کارشناس مسائل خاورمیانه، در خصوص مهمترین اتفاق سیاسی سال 97 گفت: مهمترین اتفاق در حوزه بین‌الملل بررسی روابط ایران و اتحادیه اروپا و سیگنال‌های اتحادیه اروپا مربوط به افتتاح یا گشایش یک سازوکار مالی بود. هرچند که این اتفاق به صورت شفاف رخ نداد ولی وجود اختلاف میان اتحادیه اروپا و آمریکا و رقبتی که اتحادیه اروپا برای همکاری با ایران خارج از فشارهای آمریکا دارد، می تواند جزئی از موفقیت‌های دستگاه دیپلماسی ایران باشد.

او ادامه داد: مسئله دیگر نشست‌های روسای جمهوری ایران، ترکیه و روسیه در سوچی بود که خروجی قابل قبولی داشت. همچنین سفرهای متعدد مقامات ایران به کشورهای مختلف مثل سفر معاون اول رئیس جمهور به سوریه و سفر وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران به عراق. ایران در سال 1397 تحرکات دیپلماتیک داشته و این بخشی از موفقیت‌های کشورمان در حوزه دیپلماسی است.

هانی‌زاده بیان کرد: سال 1397 عموما توام با تحرمات سیاسی بود. مسئله مهم دیگر در حوزه بین الملل، انتخاب دولت لبنان است که از 30 وزیر کابینه سعد الحریری 20 وزیر وابسته به جریان مقاومت اسلامی لبنان در آن حضور دارند که شکست عربستان و آمریکا را به دنبال داشت؛ زیرا عربستان و آمریکا سعی کردند که ترکیب کابینه سعدالحریری در تقابل با محور مقاومت باشد. به همین حضور ایران در لبنان هم بسیار موثر است.

کارشناس مسائل خاورمیانه گفت: مسئله تحریم‌های آمریکا، اعمال تحریم‌‌های جدید آمریکا علیه ایران و شفاف نبودن تعامل مالی اتحادیه اروپا با ایران تنها بخش‌هایی از رخدادهای تلخ حوزه دیپلماتیک است. ایران در عرصه دیپلماسی حرکت و رویکردی کاملا مثبتی داشته است. در داخل هم اتفاقات ناگوار امنیتی مثل حادثه تروریستی اهواز و حادثه تروریستی در سیستان و بلوچستان افتاد. از جمله اتفاقات شیرین و خوب می توان به شکست آمریکا برای تشکیل یک ناتوی عربی علیه ایران و شکست کنفرانس ورشو به همت دستگاه دیپلماسی اشاره کرد.

او در خصوص رویکرد دستگاه دیپلماسی اظهار کرد: اگر عقلانیت در دستگاه دیپلماسی وجود نداشت، الان فشارها بیشتر بود. در این راستا شاید بیشتر کشورهایی که با آمریکا همسو هستند می‌توانستند قطعنامه‌ای علیه ایران تحت بند هفت منشور سازمان ملل تصویب کنند و در شورا امنیت، فشارها چند برابر می شد. همچنین احتمال اینکه یک حرکت نظامی از سوی آمریکا صورت گیرد و یا اینکه رژیم صهونیستی دست به ماجراجویی در لبنان و ایران بزند، وجود داشت. رفتار توام با عقلانیت دستگاه دیپلماسی نشان داد که از راه دیپلماسی معقول و تعامل مثبت می‌شود بسیاری از بحران‌ها را کنترل کرد.

این کارشناس مسائل خاورمیانه در خصوص ارزیابی اش از سال 98 اظهار کرد: در سال 98 احتمال افزایش فشار و تحریم آمریکا وجود دارد ولی وحدت ملی، انسجام ملی، همکاری میان دولت و ملت این فشارها را کاهش خواهد داد. ملت ایران باید با تحلیل بالای خودشان از این بحران‌ها عبور کنند، به هر حال ایران یک کشور مستقلی است که زیر بار دستورات آمریکا و فشارهای آن نخواهد رفت.

هانی زاده در پایان بیان کرد: فشارهای اقتصادی نتیجه استقلال سیاسی بوده و این یک فرمول کاملا تعریف شده بین‌‌المللی است که به هر حال قانون جنگل در روابط بین‌المللی حاکم است. هرکس در جهان قوی تر است طرف ضعیف را از بین می‌برد. متأسفانه‌ این موضوع نشانه‌ای از جهل در روابط بین‌‌المللی و رفتار قلدرمعابانه آمریکا است. ملت ایران مشکلات را تحمل و برای حفظ استقلال خود هر بهایی را خواهند پرداخت.

شعارسال، با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از خبرگزای برنا،تاریخ انتشار 10 فروردین 98 ، کد خبر: 828386 ،www.borna.news

منبع: شعار سال

نام:
ایمیل:

* نظر:
* کد امنیتی:

اخبار مرتبط
خواندنیها -دانستنیها
آخرین اخبار
نظرات و گلایه ها
نکته ها و گاف ها