کد خبر: 1233
تاریخ انتشار: چهارشنبه ۷ فروردین ۱۳۹۸ - ۱۷:۵۰

شعارسال: «رضا رحمانی» در نخستین جلسه شورای معاونان وزارت صنعت، در سال 98 با اشاره به اهمیت تامین مالی پروژه های تولیدی و صنعتی افزود: گرچه این بخش بطور مستقیم با وزارت صنعت مرتبط نیست، اما باید موضوع را از طریق ارتباط با بانک ها و بانک مرکزی پیگیری کنیم. وی تاکید کرد: برنامه وزارت

کارشکنی در برابر تحقق شعار امسال پذیرفتنی نیست

شعارسال: «رضا رحمانی» در نخستین جلسه شورای معاونان وزارت صنعت، در سال 98 با اشاره به اهمیت تامین مالی پروژه های تولیدی و صنعتی افزود: گرچه این بخش بطور مستقیم با وزارت صنعت مرتبط نیست، اما باید موضوع را از طریق ارتباط با بانک ها و بانک مرکزی پیگیری کنیم.

وی تاکید کرد: برنامه وزارت صنعت برای تحقق شعار امسال تا اواسط هفته آینده به دولت تحویل داده خواهد شد.

رحمانی با بیان اینکه نظام اسلامی در سال 97 با حفظ تولید بر تحریم کنندگان پیروز شد، اظهار داشت: امسال را نیز با توجه به شرایط تحریم و وضعیت فعلی پیش می بریم و دولت و مجلس باید برای اجرای برنامه ها همراه باشند.

** تشکیل تیم های کارشناسی

وزیر صنعت در ادامه از تشکیل تیم هایی از معاونان این وزارتخانه برای سفر به استان ها خبر داد و گفت: این تیم های کارشناسی در قالب گروه هایی زیر نظر معاونت امور صنایع، باید به استان ها رفته و با بررسی وضعیت تولید در مناطق مختلف کشور، ضمن توجیه تولیدکنندگان و مسئولان استان ها درباره برنامه ها و اقدام های وزارتخانه برای رونق تولید، جمع بندی کارشناسی خود را از وضعیت صنعت، معدن و تجارت استان ها در قالب گزارشی ارائه کنند.

به گفته رحمانی، این اقدام با توجه به تجربه مثبت سفرهای استانی پارسال انجام می شود که بسیاری از مشکلات و سردرگمی های مسئولان استانی و تولیدکنندگان با ارائه توضیحات در این سفرها برطرف شد.

وی ادامه داد: در این بازدیدها باید مطمئن شویم که مواد اولیه داخلی و خارجی مورد نیاز تولیدکنندگان تامین خواهد شد.

این مقام مسئول همچنین بر اجرای کامل مصوبه واردات مواد اولیه و تجهیزات مورد نیاز تولید بدون انتقال ارز تا سقف 300 میلیون دلار تاکید کرد.

وزیر صنعت به اهمیت صادرات کالا در سال 98 اشاره کرد و گفت: امسال شاه بیت کار، رونق تولید و در نتیجه افزایش صادرات است که در این زمینه، ستاد تسهیل و رونق تولید باید از لحاظ میدانی در خط مقدم این جبهه باشد.

وی در عین حال یادآور شد: هرچند اکنون ساختار ستاد تسهیل و رونق تولید بطور کامل مناسب این ماموریت نیست، اما برای اصلاح این ساختار باید اقدام های لازم را انجام دهیم.

** تاکید بر بهبود فضای کسب و کار

رحمانی تاکید کرد: تولید مولد در صنعت، معدن و کشاورزی است که 2 مورد نخست در حیطه مسئولیت وزارت صنعت، معدن و تجارت است.

وی ادامه داد: باید اطلاعات و آمار وزارتخانه درباره وضعیت تولید و نیازهای واحدها را به روز کرده و برای تامین این نیازها برنامه ریزی کنیم.

وزیر صنعت خاطرنشان کرد: بهبود فضای کسب و کار فقط با اراده و تغییر پارادیم های ذهنی مسئولان دست یافتنی است.

وی خاطرنشان کرد: 10 شاخص برای سنجش وضعیت فضای کسب و کار وجود دارد که البته در شرایط کنونی این شاخص ها وضعیت خوبی را نشان نمی دهند.

رحمانی اظهار داشت: باید نواقص و مشکلات در بهبود فضای کسب و کار را استخراج کرده و نسبت به رفع آنها بکوشیم، عملکرد مجموعه باید به گونه ای باشد که اگر صنعتگری از وزارت صنعت خارج شد، به این نتیجه برسد که مسئولان، و کارشناسان وزارتخانه هر آنچه از دستشان بر می آمد انجام دادند.

** افزایش تولید ساخت داخل

وی با تاکید بر ضرورت افزایش تولید ساخت داخل، اظهار داشت: اجرای پروژه توسعه تولید پوشاک و نساجی باید مورد توجه جدی قرار گیرد، زیرا سالیانه حجم بالایی پوشاک وارد کشور می شود.

وزیر صنعت خاطرنشان کرد: این حوزه 12 درصد اشتغال کشور را داشته و گسترش آن نیازمند سرمایه گذاری پایینی است.

رحمانی یکی از مهمترین برنامه های وزارتخانه را توسعه بخش معدن عنوان کرد و گفت: بر اساس برنامه ریزی ها و اقدام های انجام شده و با توجه به ظرفیت های این بخش، امسال سال توجه بیشتر به معدن خواهد بود.

وی همچنین به ضرورت توسعه صادرات اشاره کرد و افزود: در این حوزه، بسته حمایت از صادرات را داریم که در صورت اجرایی شدن آن، مشکلات این حوزه برطرف خواهد شد.

این عضو کابینه دولت اضافه کرد: به این منظور بسته ای برای کشورهای همسایه عراق، سوریه و لبنان تهیه شده و این کار برای روسیه، کشورهای آسیای میانه و دیگر کشورها نیز می تواند انجام شود.

وزیر صنعت، معدن و تجارت پیگیری و اجرای مشوق ها برای واحدهای خوش حساب را از دیگر برنامه های این وزارتخانه عنوان کرد و با اشاره به لزوم ایجاد همدلی و همسویی میان تولیدکنندگان، دولت و مردم، بر افزایش نقش آفرینی تشکل های خصوصی و اطلاع رسانی اقدام های وزارتخانه برای آنها و مردم تاکید کرد.

به گزارش ایرنا، سال 1398 از سوی رهبر معظم انقلاب به عنوان سال «رونق تولید» نامگذاری شده است.

شعارسال، با اندکی تلخیص و اضافات بر گرفته از خبرگزاری ایرنا ، تاریخ انتشار: 7 فروردین 1398 ، کدخبر: 83256826 ، www.irna.ir

منبع: شعار سال

نام:
ایمیل:

* نظر:
* کد امنیتی:

اخبار مرتبط
خواندنیها -دانستنیها
آخرین اخبار
نظرات و گلایه ها
نکته ها و گاف ها