کد خبر: 959
تاریخ انتشار: سه شنبه ۶ فروردین ۱۳۹۸ - ۱۵:۳۰

شعارسال: وزارت صنعت معدن تجارت در سالی که گذشت اتفاقات مختلفی را تجربه کرد. وزارتی که پیشتر با حضور «حمید رضا نعمت زاده» با حاشیه‌های فراوانی روبرو شد و حتی «احمد توکلی» نماینده ادوار گذشته مجلس نسبت به فعالیت های وزیر و خانواده اش انتقاد داشت و نامه ای به معاون اول رئیس جمهور بدین

یک وزارتخانه و هزاران حاشیه/ وزارت صنعت با خودروسازی چه کرد؟

شعارسال: وزارت صنعت معدن تجارت در سالی که گذشت اتفاقات مختلفی را تجربه کرد. وزارتی که پیشتر با حضور «حمید رضا نعمت زاده» با حاشیه‌های فراوانی روبرو شد و حتی «احمد توکلی» نماینده ادوار گذشته مجلس نسبت به فعالیت های وزیر و خانواده اش انتقاد داشت و نامه ای به معاون اول رئیس جمهور بدین منظورنوشت، بعد از نعمت زاده با حضور «محمد شریعتمداری» روبرو شد.

شریعتمداری به باور بسیار از کارشناسان از جمله برخی از اصلاح طلبان نتوانست سکان هدایت این وزارتخانه را به درستی در دست گیرد و هدایت کند.

بحث جدی شریعتمداری و آذری جهرمی

ماجرای چالش و بحث دو وزیر دولت دوازدهم یعنی «محمد شریعتمداری» و «محمد جواد آذری جهرمی» در مردادماه سال جاری یکی از جالبترین اتفاقات سال 97 بود. پس از اینکه برخی از شرکت های خصوصی با دریافت دلار دولتی با نرخ 4200تومان به خرید کالاهای خارجی دست زدند و سپس این کالاها را با قیمت آزاد دلار در بازار به فروش رساندند، آذری جهرمی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات کشورمان از وزراء خواست که فهرست دریافت‌کنندگان ارز را اعلام کنند.

پس از این اتفاق، شریعتمداری وزیر صنعت در پاسخ به خواسته آذری جهرمی اعلام کرد که: “ما به عنوان وزارت صنعت نمی‌توانیم لیست ثبت سفارش‌ شدگان را افشا کنیم چرا که به این طریق به جنگ بخش خصوصی رفته‌ایم، در حالی که با استفاده از نیروی عقل خدادادی تصمیماتی خواهیم گرفت که به صلاح اقتصاد باشد.”

پس از این اظهار نظر شریعتمداری، محمدجواد آذری جهرمی در توییتر خود نوشت: با ایمان قلبی که بر پایه “عقل خدادادی” است، می‌گویم: فساد، موریانه و عامل بی‌ثباتی اقتصاد کشور است. بخش خصوصی پاک‌دست از انتشار لیست ارز بگیران حمایت کرده و خواهد کرد. باید به جنگ اقتصاد رانتی رفت. “

شریعتمداری هم در ادامه با کنایه توصیه کرد که ای کاش با یک نفری که چند پیراهن بیشتر پاره کرده بود مشورت می کردی.

این موارد اما با دستور رئیس جمهور برای اعلام اسامی ادامه یافت.

استعفای شریعتمداری و حضور رحمانی در وزارت صمت

اما با تشدید مشکلات اقتصادی و فشار افکارعمومی و مجلس برای ترمیم کابینه دوازدهم زمزمه استیضاح شریعتمداری در بهارستان به گوش رسید. اما با استعفای شریعتمداری و انتخاب وی به عنوان گزینه پیشنهادی وزرات کار و رفاه اجتماعی این موضوع منتفی شد.

در همین رابطه، «مسعود پزشکیان» نایب رییس مجلس شورای اسلامی گفت که استیضاح شریعتمداری با معرفی گزینه پیشنهادی دولت برای وزارت صنعت، منتفی خواهد شد.

شریعتمداری رفت تا به جای او « رضا رحمانی» در جایگاه وزیر صمت تکیه زند. اما با آمدن رحمانی آنچنان که باید گویی روند ترمیم کابینه درست پیش نرفت. با آمدن رحمانی بازار خودور تلاطمی عجیب یافت و اتفاقاتی نادر در حوزه افزایش قیمت خودرو به وقوع پیوست تا جایی که پراید قیمت 51 میلیون تومان را به عنوان یک رکورد ثبت کرد.

«عبدالله ناصری»، عضو شورای مشورتی رئیس دولت اصلاحات با اشاره به مطرح شدن نام شریعتمداری برای تصدی وزارت رفاه تصریح کرد: با توجه به شرایط موجود پیش بینی می کنم، شریعتمداری اگر به وزارت رفاه هم برود، همان وضعیت وزارت صنعت، معدن و تجارت را خواهد داشت و از این منظر، با چنین جابجایی هایی موافق نیستم.

افزایش سرسام آور قیمت خودرو و رکورد شکنی پراید!

موضوع جالب در این روند صبحت های رحمانی برای قیمت گذاری خودرو در اوائل حضور وی در پست وزارت بود. رحمانی قیمت گذاری را مربوط به سازمان حمایت ازمصرف کنندگان می دانست درحالی که این سازمان زیر مجموعه وزارت صمت است. این موضوع حتی واکنش کارشناسان را به دنبال داشت. اما بعد از اینکه نوسانات قیمت خودرو روند صعودی گرفت یکی از خودروسازان در یک روز تعطیل اقدام به افزایش قیمت محصولات خود با عنوان نزدیک کردن قیمت شرکت و بازار کرد.

این موضوع سبب شد که در ادامه وزارت صنعت با خودروسازان یک نشست برگزار کند. پس از این بود که مدیرعامل شرکت خودروسازی سایپا برکنار شد. درحالی «محمدرضا سروش» تنها پس از سه ماه حضور در این پست برکنار شد که پس از اینکه «سید جواد سلیمانی» به جای او در صندلی مدیرعامل نشست علیه وزیر دست به افشاگری زد.

سروش با بیان اینکه وزیر خود عامل گرانی قیمت خودرو است، گفت: « مساله افزایش قیمت‌ها که مصوبه‌ای است که خود جناب رحمانی امضای چندین وزیر را برای اجرای آن گرفته است بهانه کار شد؛ بعد بحث اولتیماتوم و بقیه را هم که می‌دانید. موضوعی؛ افزایش قیمت خودرو؛ که خواسته خود وزیر است را در بازی‌های سیاسی پیچیده و دنبال کی بود کی بود من نبودم هستند. به این شکل مهندسی سیاسی و روانی شد که گویی محمدرضا سروش سرخود قیمت پراید را افزایش داده و حالا با ورود وزیر و برکناری مدیرعامل سایپا مساله حل شده است. بنده از جناب رحمانی یک سوال ساده می‌پرسم؛ آیا قیمت پراید را قرار است به قیمت‌های قبل برگردانید؟ یقین داشته باشید چنین نخواهند کرد و شخص وزیر طرفدار افزایش قیمت خودروهای داخلی است.»

افزایش بی‌سابقه واردات کالاهای اساسی در سال ۹۷/ افزایش ۶۶ درصدی ثبت سفارش برای واردات ذرت دامی

گزارش وزارت صنعت، معدن و تجارت از عملکرد مقدماتی تا پایان فصل پاییز ۹۷ نشان دهنده تغییر سبد وارداتی کشور در مقایسه با مدت مشابه سال ۱۳۹۶ دارد.

بنابرآمارها، میزان واردات کالاهای اساسی به کشور در این مدت، تغییرات قابل توجهی داشته و تقاضا برای واردات برخی از اقلام اساسی مورد نیاز در کشور، بدون توجیه خاص، به شکل کم‌سابقه ای افزایش داشته اند.

به عنوان نمونه، در ۹ ماه منتهی به آذر سال‌جاری، بیشترین ثبت سفارش کالاهای اساسی مربوط به «ذرت دامی» بوده که میزان ثبت سفارش آن حدود ۱.۹ میلیارد دلار بوده، که رشدی معادل ۶۶.۱ درصدی را در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته تجربه کرده است. تقاضا برای واردات «برنج» نیز از همین منطق تبعیت کرده و با ثبت ۴۸.۶ درصد افزایش در همین قیاس زمانی، به حدود ۱.۸ میلیارد دلار رسیده است.

اما ماجرای خودروسازی ها به همین جا ختم نشد. درگیری میان خریداران و واحدهای فروش شرکت های خودروسازی حتی به ضرب و شتم یک خانم خریدار منجر شد. پیشتر درباره رفتار بد خودروسازان با خریداران در افکارعمومی موضوعاتی مطرح می شد اما اوج این موضوع را در ضرب و شتم این خریدار دیدیم. این درحالی بود که وزیر همواره در سخنرانی های خود نسبت به حل مشکلات مصرف کنندگان خودرو تاکید می کرد.

ماجرای داماد رئیس جمهور و انتقاد افکارعمومی به خویشاوندسالاری

اما موضوع جنجالی دیگری که در وزارت صنعت دوره رحمانی افکارعمومی را به شدت خشمگین کرد، انتصاب داماد رئیس جمهور «کامبیز مهدی‌زاده» به عنوان معاون وزیر و رییس سازمان زمین‌شناسی بود.

پس از انتقادات فراوان داماد رئیس جمهور مجبور به استعفا شد و وزیر صنعت با تاکید بر اینکه نسبت داشتن با یک شخصیت مهم جرم نیست، گفت که داماد رییس جمهور را بر اساس شایسته سالاری به عنوان معاون خود انتخاب کرده است.

رحمانی حتی بیان کرد که هر کس سوابق داماد رئیس جمهور را دیده است به وی برای این انتصاب تبریک گفته است.

وزارت صنعت در سالی که گذشت کارنامه قابل قبولی نداشت و مردم نسبت به اتفاقاتی که در این حوزه چه تولید و چه استفاده از محصولات داشتند به شدت ناراضی هستند.

از همین روست که برخی از نمایندگان مجلس خواستار تغییر و تحولات ساختاری در دولت بخصوص در ساختار وزارت صنعت معدن تجارت شدند.

شعارسال، با اندکی تلخیص و اضافات بر گرفته از پایگاه اطلاع رسانی راه دانا ، تاریخ 6 فروردین 1398 ، کدخبر: 1468987 ، www.dana.ir

منبع: شعار سال

نام:
ایمیل:

* نظر:
* کد امنیتی:

اخبار مرتبط
خواندنیها -دانستنیها
آخرین اخبار
نظرات و گلایه ها
نکته ها و گاف ها