کد خبر: 705
تاریخ انتشار: سه شنبه ۶ فروردین ۱۳۹۸ - ۲:۳۰

شعار سال : سفیر جمهوری اسلامی ایران در سئول گفت: کره جنوبی در آینده به واردات خود از ایران ادامه خواهد داد، زیرا در غیر این‌صورت صنایع ذی‌ربط کره‌ای متحمل خسارت‌ می‌شوند. ایران و جمهوری کره از روابط دوستانه و مستحکمی برخوردارند که از پشتوانه غنی فرهنگی، اقتصادی و تجاری دارد؛ موضوعی که باعث پیشرفت روابط

کره جنوبی به‌دنبال به صفر رساندن واردات نفت خود از ایران نیست

شعار سال : سفیر جمهوری اسلامی ایران در سئول گفت: کره جنوبی در آینده به واردات خود از ایران ادامه خواهد داد، زیرا در غیر این‌صورت صنایع ذی‌ربط کره‌ای متحمل خسارت‌ می‌شوند.
 ایران و جمهوری کره از روابط دوستانه و مستحکمی برخوردارند که از پشتوانه غنی فرهنگی، اقتصادی و تجاری دارد؛ موضوعی که باعث پیشرفت روابط دوجانبه در همه دوره‌ها شده و بسیار مهم ارزیابی می‌شود.
در حال حاضر نیز مناسبات جمهوری اسلامی ایران و کره جنوبی با وجود همه محدودیت‌هایی که تحریم‌های آمریکا علیه ایران در زمینه‌های مختلف  به‌وجود آورده است، در سطح قابل قبولی قرار دارد و روند تعاملات و همکاری‌های فی‌ مابین کاملاً  امیدوارکننده است.
«سعید بادامچی‌شبستری»، سفیر جمهوری اسلامی ایران در سئول درباره تأثیر تحریم‌های آمریکا بر مناسبات میان ایران و کره جنوبی گفت: «روابط دو کشور در سطح قابل قبولی قرار دارد و دارای ویژگی‌های خاصی است؛ ازجمله اینکه همکاری‌های دوجانبه با وجود تحولات مقطعی منطقه‌ای و بین‌المللی میان ایران و کره جنوبی مستمر ادامه دارد و متوقف نشده است».

مشکلات در عزم ایران و کره جنوبی برای گسترش روابط خلل وارد نمی‌کند
وی افزود: «باوجود این، روابط جمهوری اسلامی ایران و کره در مقاطعی همچون زمان حاضر که با اقدامات یک‌جانبه خصمانه و غیرقانونی آمریکا در خروج از برجام مواجهیم، در برخی حوزه‌ها همچون تعاملات بانکی و مالی و به‌دلیل ملاحظات خاص برخی طرف‌های کره‌ای به‌ویژه در بخش‌های خصوصی دچار مشکلاتی شده است. البته این موضوع باعث شده است تا روابط دوجانبه در برخی زمینه‌های دیگر ازجمله امور فرهنگی و پارلمانی توسعه بیشتری داشته باشد.
سفیر کشورمان در سئول با تأکید بر اینکه واقعیت‌های منطقه‌ای سنگ‌ بنای روابط جمهوری اسلامی ایران و کره جنوبی را شکل داده است، گفت: «مشکلاتی که ذکر شد گذرا است و نمی‌تواند در عزم دو دولت و ملت برای گسترش روابط و همکاری‌های فی‌مابین خلل وارد کند. دراین‌راستا ما برنامه جامعی  برای گسترش روزافزون و موزون سطح همکاری‌های دوجانبه در زمینه‌های مختلف سیاسی، اقتصادی، تجاری، فرهنگی و پارلمانی درنظر گرفته‌ایم که ان‌شاءالله طبق برنامه زمان‌بندی شده و بنابر اولویت‌ها اجرایی خواهند شد».   
شبستری درباره انتشار اخباری مبنی بر قطع روابط بانکی ایران و کره جنوبی و همچنین بسته شدن حساب بانکی ایرانیان مقیم این کشور گفت: «متأسفانه خروج آمریکا از برجام و اعمال مجدد تحریم‌های یک‌جانبه ثانویه ازسوی واشنگتن باعث شد بتوان پیش بینی کرد طرف‌های کره‌ای باوجود نداشتن میل باطنی مشکلاتی ایجاد کنند. واقعیت این است برخی بانک‌های کره‌ای که بیشتر سهام آنان به سهامداران آمریکایی تعلق دارد، از مشتریان ایرانی مقیم درخواست کرده‌اند که حساب‌های بانکی خود را مسدود کنند، ولی دیگر بانک‌های کره‌ای محتاطانه و با توجه به نسبت میزان سهامداران آمریکایی در بانک‌های خود درحال ارائه خدمات بانکی به هموطنان ایرانی هستند که امیدواریم با توجه به مذاکرات و گفتگوهای خوب انجام شده، در آینده نزدیک  بتوانیم راه حلی را برای ریشه‌کن کردن مشکلات  مذکور بیابیم».  

کره جنوبی به‌دنبال معافیت از تحریم‌های آمریکا علیه ایران است
سفیر کشورمان در سئول در پاسخ به این سؤال که «آیا کره جنوبی در راستای سیاست‌های تحریمی آمریکا می‌تواند خرید نفت از ایران را به صفر برساند»؟ گفت: «گرچه کره جنوبی در مقطعی و بنابه ملاحظاتی  از خرید نفت از کشورمان خودداری کرد، ولی این نمی‌تواند به معنای آن باشد که کره خواهان واردات نفت از جمهوری اسلامی ایران نیست. ایران از تأمین‌کنندگان سنتی نفت خام و میعانات گازی کره جنوبی به‌شمار می‌رود و به‌نظر می‌آید در آینده نیز به واردات خود از کشورمان ادامه خواهد داد، زیرا در غیر این‌صورت صنایع ذی‌ربط کره ای متحمل خسارت‌های جبران‌ناپذیری خواهند شد. طرف‌های کره ای از زمان خروج یک‌جانبه آمریکا از برجام همواره به‌دنبال آن هستند تا با مذاکره، معافیت‌هایی را از طرف آمریکایی کسب کنند».

خواهان پاکسازی شبه جزیره کره از تسلیحات هسته‌ای هستیم
شبستری درباره تحولات شبه جزیره و نوع رویکرد ایران به آن، گفت: «ایران حفظ و تداوم صلح و ثبات در شبه جزیره کره را از منویات قلبی خود می‌داند و برای دولت و ملت  دو کره آرزوی خوشبختی و سعادت دارد. سیاست جمهوری اسلامی ایران همواره مبتنی بر عاری‌سازی شبه جزیره کره از تسلیحات هسته‌ای بوده است».
 در ایام عید نوروز قرار داریم و ایرانیان در کشورهای مختلف جهان همچون هموطنانمان این روزهای باستانی را به جشن و سرور می‌نشینند. در کره جنوبی نیز کم نیستند ایرانیانی که این روزها به دید و بازدید هموطنان خود در سئول و دیگر شهرهای کره جنوبی می‌روند. اما در این میان، رایزنی فرهنگی سفارت جمهوری اسلامی ایران در سئول برنامه‌های متنوعی را برای ایرانیان مقیم کره جنوبی تدارک دیده است.
سعید بادامچی‌شبستری درباره حال و هوای ایام نوروز در کره جنوبی و میان ایرانیان مقیم گفت: «کره جنوبی و شهر سئول به‌طور کلی از مناطقی هستند که زمستان طولانی و سرد دارند و تقریباً مقارن با زمان نوروز و اول فروردین‌ماه هوای شهر سئول و سایر شهرهای کره جنوبی کم کم گرم می‌شود».
وی افزود: «هم‌زمان با این تغییرات آب و هوایی درختان شکوفا و طبیعت از خواب طولانی زمستانی که معمولاً از آذرماه با آغاز روند سرما آغاز می‌شود، بیدار می‌شوند. این زمان مصادف با دوره آغاز بارش‌های بهاری و رعد و برق است که معمولاً در فصل بهار در کشورمان شاهد آن هستیم».
سفیر کشورمان در سئول درباره برنامه‌های سفارتخانه در ایام نوروز گفت: «امروز جشن بزرگ نوروز با حضور ایرانیان از سراسر کره جنوبی برگزار و با مساعدت و همکاری سفارت و برای تسهیل تردد ایرانیان، وسیله نقلیه از شهرهای دور و نزدیک به سئول فراهم شد. در این برنامه موسیقی زنده سنتی از سوی گروه موسیقی کیمیا از کشورمان اجرا و با غذای ایرانی از میهمانان پذیرایی شد».
وی چیدن سفره هفت‌سین و جمع شدن همه ایرانیان دور آن را برنامه دیگر این مراسم عنوان و تأکید کرد: «جشن بزرگ ایرانیان را می‌توان بزرگ‌ترین اجتماع ایرانیان مقیم کره دانست که همه ساله در ایام نوروز ازسوی سفارت جمهوری اسلامی ایران در کره برگزار می‌شود».

بادامچی‌شبستری گفت: «علاوه بر این، قرار است برنامه سفره‌های هفت‌سین در بعضی از دانشگاه‌های کره جنوبی و با مساعدت سفارت برگزار شود و گروه موسیقی کیمیا از کشورمان در دانشگاه مطالعات خارجی و دانشکده زبان و ادبیات فارسی دانشگاه مذکور برنامه زنده اجرا خواهد کرد».
شعار سال، بااندکی اضافات وتلخیص برگرفته از خبرگزاری آنا، تاریخ انتشار: 5فروردین 1398، کدخبر: 369596،ana.ir

منبع: شعار سال

نام:
ایمیل:

* نظر:
* کد امنیتی:

اخبار مرتبط
خواندنیها -دانستنیها
آخرین اخبار
نظرات و گلایه ها
نکته ها و گاف ها