کد خبر: 513
تاریخ انتشار: دوشنبه ۵ فروردین ۱۳۹۸ - ۱۸:۵۰

شعار سال: مدیرکل دفتر میوه های گرمسیری و نیمه گرمسیری گفت: پیش بینی می شود در سال جاری یک میلیون و 30 هزار تن انار در کشور تولید شود. این در حالی است که سال گذشته میزان تولید این محصول 990 هزار تن بود. ابوالقاسم حسن پور افزود: در حال حاضر ایران با سطح زیر

پیش بینی تولید بیش از یک میلیون تن انار در کشور

شعار سال: مدیرکل دفتر میوه های گرمسیری و نیمه گرمسیری گفت: پیش بینی می شود در سال جاری یک میلیون و 30 هزار تن انار در کشور تولید شود. این در حالی است که سال گذشته میزان تولید این محصول 990 هزار تن بود.

ابوالقاسم حسن پور افزود: در حال حاضر ایران با سطح زیر کشت بارور 68 هزار و 600 هکتار رتبه اول تولید انار را در اختیار دارد و کشورهای هند، چین، آمریکا و ترکیه به ترتیب در رتبه های بعدی قرار می گیرند.

حسن پور با اشاره به اینکه قسمت های وسیعی از سرزمین ما که در محدوده کویر مرکزی واقع شده است دارای شرایط آب و هوایی خشک و نیمه گرمسیری عنوان کرد: درختان انار می توانند در چنین شرایطی اهمیت خاصی داشته باشند به همین دلیل در تمام استان های کشور که در حاشیه کویر مرکزی قرار دارند کشت و کار انار از گذشته رونق داشته و تولید آن قابل توجه است.

وی ادامه داد: برنامه تهیه نهال سالم، اصیل و استاندارد، کنترل آفات و بیماریها، تغذیه سلامت محصول، مدیریت تنش های محیطی، توسعه تجارت و مطالعه مکان یابی توسعه باغات انار از مهمترین اهداف معاونت باغبانی برای حفظ و افزایش تولید این محصول در کشور است.

مدیرکل دفتر میوه های گرمسیری و نیمه گرمسیری گفت: مهمترین ارقام تجاری انار شیشه کپ فردوس، خزر بردسکن، رباب می، ملس ساوه و بسیاری ارقام دیگر است که بیش از 90 صادرات را شامل می شود.

حسن پور در پایان افزود: میزان صادرات انار در سال گذشته 13 هزار و 400 تن به ارزش حدود 11.5 میلیون دلار بوده که نسبت به سال 92 نزدیک به 10 درصد افزایش داشته است.

گفتنی است این محصول به جز استان همدان در تمام استان ها کشت می شود که استان های فارس، مرکزی، خراسان رضوی، یزد، اصفهان و قم از مهمترین آنهاست.

با اندکی اضافات و تلخیص برگرفته از وبسایت خبرگزاری موج نیوز، تاریخ انتشار 22 آذر 1394، کد مطلب: 4186: www. mojnews.com

منبع: شعار سال

نام:
ایمیل:

* نظر:
* کد امنیتی:

اخبار مرتبط
خواندنیها -دانستنیها
آخرین اخبار
نظرات و گلایه ها
نکته ها و گاف ها