کد خبر: 463
تاریخ انتشار: دوشنبه ۵ فروردین ۱۳۹۸ - ۱۷:۲۸

شعارسال : مهندس مجتبی نیک‌کردار در همایش تبادل تجربیات طرح‌های مشارکت مردمی در پروژه منارید که در کرمانشاه برگزار شد، با بیان اینکه روستاها با چالش‌های زیادی مواجه هستند، گفت: اولین و مهمترین چالش پیش روی روستاها این است که نگاه‌ها به روستاها صرفا آماری است. نیک‌کردار با بیان اینکه نگاه برنامه‌ریزان مملکتی بر اساس

زنگ خطر خالی شدن روستاها شنیده می‌شود

شعارسال : مهندس مجتبی نیک‌کردار در همایش تبادل تجربیات طرح‌های مشارکت مردمی در پروژه منارید که در کرمانشاه برگزار شد، با بیان اینکه روستاها با چالش‌های زیادی مواجه هستند، گفت: اولین و مهمترین چالش پیش روی روستاها این است که نگاه‌ها به روستاها صرفا آماری است.

نیک‌کردار با بیان اینکه نگاه برنامه‌ریزان مملکتی بر اساس تعداد افراد ساکن در یک منطقه است، گفت: با این حساب برای روستاهایی که جمعیت کمی دارند چیزی باقی نخواهد ماند و لذا نگاه‌های صرفا آماری نخواهد توانست نقش مهمی در توسعه روستاها داشته باشد.

معاون امور عمرانی استانداری کرمانشاه با بیان اینکه توسعه روستاها مورد غفلت و بی توجهی واقع شده است، گفت: اگر عینک خود را عوض کرده و با دید جمعیتی به روستاها نگاه نکنیم بهتر می‌توان برای توسعه روستاها برنامه‌ریزی کرد.

نیک‌کردار با بیان اینکه در تلاشیم تا به روستاها به عنوان کانون تولید نگاه کنیم، گفت: با این دید روستاها حامل بار تاریخی، فرهنگی و تولیدی خواهند بود و آن زمان است که روستاهای اهمیت پیدا خواهند کرد.

معاون امور عمرانی استانداری کرمانشاه با بیان اینکه در سال‌های قبل از پیروزی انقلاب اسلامی نسبت جمعیت روستایی 70 درصد و جمعیت شهری 30 درصد بود، گفت: این ترکیب در شرایط کنونی کاملا برعکس شده و 30 درصد جمعیت کشور در روستاها زندگی می‌کنند که این زنگ خطری برای کشور است.

وی با بیان اینکه مهاجرت روستائیان به شهرها سبب خواهد شد تا بخش عظیمی از سرزمین ایران خالی از سکنه بماند، گفت: باید با برنامه‌ریزی درست مانع از مهاجرت روستائیان به شهرها شده و در شرایط آرمانی آن حتی شاهد مهاجرت معکوس از شهرها به روستاها باشیم.

نیک‌کردار افزود: در سال‌های پس از پیروزی انقلاب اسلامی ایران کارهای خوبی در حوزه‌های مختلف راه، آب، بهداشت، دانش، تکنولوژی و… در روستاها انجام شده است، اما این اقدامات نتوانسته کارکردهای لازم را داشته و در ماندگاری روستائیان در روستاها موثر باشند.

نیک‌کردار با بیان اینکه روستائیان جمعیت مولد کشور را تشکیل می‌دهند، گفت: هر روستایی یک ایرانی است که ارزش او از شهروندان پایین‌تر نیست و این نگاه خواهد توانست در تسریع یافتن روند توسعه روستاها موثر باشد.

معاون امور عمرانی استانداری کرمانشاه با بیان اینکه در استان کرمانشاه مقوله توسعه همه جانبه روستاها خصوصا در بخش‌های معیشت و اقتصاد روستایی در دستورکار است، پایه اقدامات توسعه‌ای در روستاها را روستائیان دانست.

نیک‌کردار با بیان اینکه استان کرمانشاه 2700 روستا دارد، گفت: 1700 روستای استان کرمانشاه بالای 20 خانوار جمعیت و هزار روستا نیز زیر 20 خانوار جمعیت دارند که جمعیت این روستاها به 100 نفر هم نمی‌رسد.

معاون امور عمرانی استانداری کرمانشاه در ادامه با بیان اینکه بر اساس آمارهای موجود جمعیت مولد روستاها در حال پیر شدن است، گفت: بر اساس آمارهای موجود میانگین سن روستائیان بالای 50 سال است و درصد بالایی از آن‌ها نیز بی‌سواد هستند.

وی در ادامه با بیان اینکه استان کرمانشاه با چالش‌های زیادی در حوزه خشکسالی و بحران آب، ریزگردها، چالش خشکیدگی بلوط و… مواجه است، گفت: برای ماندگاری روستائیان در روستاها با چالشهای زیادی مواجهیم.

معاون امور عمرانی استانداری کرمانشاه از چالش زمین‌های کوچک به عنوان یکی دیگر از چالش‌های پیش روی روستاها یاد کرد و گفت: برای حل این چالش باید برای یکپارچه‌سازی اراضی کشاورزی برنامه‌ریزی شود.

با اندکی اضافات و تلخیص برگرفته از وب سایت خبرگزاری دانشجویان ایران ایسنا ، تاریخ انتشار سه شنبه 17 آذر 1394 ، کد مطلب : 94091710044 : www.isna.ir

منبع: شعار سال

نام:
ایمیل:

* نظر:
* کد امنیتی:

اخبار مرتبط
خواندنیها -دانستنیها
آخرین اخبار
نظرات و گلایه ها
نکته ها و گاف ها