کد خبر: 102
تاریخ انتشار: دوشنبه ۵ فروردین ۱۳۹۸ - ۹:۱۰

شعار سال : اقتصاد دانش‌بنیان بیش از هر حمایت و برنامه‌ای نیاز به پژوهشگران و محققانی دارد که بتوانند در عرصه علم و فناوری ایران را به قله‌های سربلندی  و بی‌نیازی از واردات فناوری و محصولات خارجی برسانند.با شروع سال جدید، خالی از لطف نیست که نگاهی به عملکرد صندوق حمایت از پژوهشگران و فناوران

خبرهای خوب برای محققان در سال جدید

شعار سال : اقتصاد دانش‌بنیان بیش از هر حمایت و برنامه‌ای نیاز به پژوهشگران و محققانی دارد که بتوانند در عرصه علم و فناوری ایران را به قله‌های سربلندی  و بی‌نیازی از واردات فناوری و محصولات خارجی برسانند.
با شروع سال جدید، خالی از لطف نیست که نگاهی به عملکرد صندوق حمایت از پژوهشگران و فناوران داشته باشیم و اینکه این صندوق تا چه حد در برنامه‌های خود موفق بوده است.
صندوق حمایت از پژوهشگران و فناوران کشور از سال ۸۲ با تصویب شورای عالی انقلاب فرهنگی فعالیت خود را آغاز کرد.از مأموریت‌های این صندوق می‌توان به حمایت متوازن از تحقیقات و کمک به تولید دانش و فناوری‌های راهبردی در راستای تحقق جهان پایدار با اتکا به مبانی معرفتی و سرمایه‌های علمی کشور اشاره کرد.

فعالیت‌های صندوق حمایت از پژوهشگران به روایت آمار
در ۹ ماه اول سال ۹۷،  ۳۵۵۰ پروژه تحقیقاتی به صندوق حمایت از پژوهشگران ارسال شد که از این تعداد بیش از هزار پروژه تحقیقاتی  تصویب شد و ۴۶۴ طرح به اتمام رسید.
۱۳ طرح از  اختراعات انجام‌شده  است و ۳۹ اختراع نیز در مرحله تعهد به انجام قرار دارند. همچنین ۳۷ عنوان کتاب، تألیف شد  و نزدیک به ۹۰  دانش فنی در مرحله تعهد و تولید قرار گرفتند.
این صندوق درمجموع از سال ۹۴ تاکنون، از  ۷۱۶ طرح پسادکتری  حمایت کرده  و در مقایسه با سال ۹۶، رشد چشمگیری در حمایت از طرح‌ها، تألیفات و اختراعات پژوهشگران داشته است.

حمایت از پژوهشگران حتی با ارز آزاد
نصرت‌الله ضرغام که تا آخرین روزهای سال گذشته، سکان‌دار صندوق حمایت از پژوهشگران و فناوران بود و به دلیل بازنشستگی از ریاست این صندوق کنار رفت، در روزهای پایانی سال ۹۷ از حمایت‌های ویژه این نهاد با خرید ارز غیردولتی خبر داد و گفت: زبان ریاضی زبان شفافی است و بر اساس آمار و ارقام ، هرسال میزان حمایت از پژوهشگران کشور افزایش پیداکرده است. این صندوق برای حمایت از مخترعان، از بازار آزاد ارز خریداری می‌کند و طبق  قرارداد با کارگزار اجازه نمی‌دهیم تا هیچ اختراعی روی زمین بماند.
وی افزود: تا به امروز یک پروژه هم در این صندوق وجود ندارد که به دلیل محدودیت منابع مالی حمایت نشده باشد، در سال ۹۷  ، ۶کارگروه جدید ایجاد کردیم  تا حمایت‌ها افزایش یابد البته این کارگروه‌ها  منابع و هزینه  بیشتری می‌طلبد.
رئیس سابق صندوق حمایت از پژوهشگران ادامه داد: اطمینان دارم که امسال حمایت‌ها کمی هم افزایش می‌یابد چراکه قسمت اعظم منابع مالی صندوق صرف حمایت از پژوهشگران می‌شود. حدود 3.4 درصد  بودجه، صرف هزینه‌های جاری می‌شود و مابقی بودجه برای حمایت از پروژه‌های تحقیقاتی، اختراعات و رخدادهای علمی صرف می‌شود.
ضرغام با اشاره به شکل‌گیری ساختار منسجم در صندوق حمایت از پژوهشگران گفت: ساختار خوبی در صندوق حمایت از پژوهشگران به‌واسطه وجود ۳۸  سامانه و ۱۱۶ فرایند شکل‌گرفته است و همین مدیریت سیستمی می‌تواند هزینه‌های جاری صندوق را نیز به‌شدت کاهش دهد.
وی تأکید کرد: بودجه صندوق حمایت از پژوهشگران از دو منبع تأمین می‌شود. علاوه بر سازمان برنامه‌وبودجه که منبع اصلی مالی محسوب می‌شود، منابع فرعی نیز وجود دارد که گاهی میزان تخصیص اعتبار این منابع از منبع اصلی نیز بیشتر می‌شود.

۳۱ میلیارد تومان بودجه صندوق حمایت از پژوهشگران
رئیس سابق صندوق حمایت از پژوهشگران  در پایان خاطرنشان کرد: بودجه ۹۸ ، به‌طور تقریبی در حد سال ۹۷ و میزان آن ۳۱ میلیارد تومان است ولی با کمک منابع فرعی حتی می‌توانیم از پروژه‌های بیشتری حمایت و منابع آن‌ها را تأمین کنیم.

به نظر می‌رسد باوجود منابع مالی و برنامه‌های از پیش تنظیم‌شده در صندوق حمایت از پژوهشگران، سال ۹۸، باوجود مشکلات اقتصادی، به مدد راهکارهای اقتصاد مقاومتی و ارزش‌آفرینی اقتصاد دانش‌بنیان، سال خوبی برای محققان و پژوهشگران است. سالی که می‌تواند با تلاش فناوران و جهادگران عرصه علمی، بیش از گذشته  نام ایران را در جهان طنین‌انداز کند.
شعار سال، بااندکی اضافات و تلخیص برگرفته از  خبرگزاری13971228000362،www.farsnews.com

منبع: شعار سال

نام:
ایمیل:

* نظر:
* کد امنیتی:

اخبار مرتبط
خواندنیها -دانستنیها
آخرین اخبار
نظرات و گلایه ها
نکته ها و گاف ها