کد خبر: 344
تاریخ انتشار: دوشنبه ۵ فروردین ۱۳۹۸ - ۱۵:۰۵

افزایش تا ۳۵درصدی حقوق کارکنان اداری و ستادی، افزایش۱۵۰تا ۶۰۰هزار تومانی معلمان از ابتدای مهر و دریافت هزینه از دانش‌آموزان مدارس شبانه‌روزی، مهم‌ترین اخبار روز پایانی اجلاس روسای مناطق آموزش و پرورش کشور بود. معاون توسعه مدیریت و پشتیبانی وزارت آموزش و پرورش با اشاره به افزایش حقوق نیروهای ستادی و اداری این وزارتخانه گفت:

جزئیات افزایش حقوق کارکنان اداری و معلمان از مهرماه

افزایش تا ۳۵درصدی حقوق کارکنان اداری و ستادی، افزایش۱۵۰تا ۶۰۰هزار تومانی معلمان از ابتدای مهر و دریافت هزینه از دانش‌آموزان مدارس شبانه‌روزی، مهم‌ترین اخبار روز پایانی اجلاس روسای مناطق آموزش و پرورش کشور بود.

معاون توسعه مدیریت و پشتیبانی وزارت آموزش و پرورش با اشاره به افزایش حقوق نیروهای ستادی و اداری این وزارتخانه گفت: فوق‌العاده بند10 ماده68 مربوط به افزایش حقوق نیروهای اداری، بهمن‌93 به تصویب هیأت وزیران رسید. این مصوبه همان 35درصدی است که قرار بود به حقوق نیروهای اداری اضافه شود، اما میانگین آن 21درصد و سقف آن 35درصد درنظر گرفته شده است.

به گفته سیدمحمد بطحایی، عمده‌ترین مشکل اجرا نشدن این مصوبه ایجاد اختلاف زیاد بین کارکنان دستگاه‌های اجرایی با معلمان بود که فاصله پرداخت‌ها را زیاد می‌کرد و پیش‌بینی می‌کنیم با اجرای طرح رتبه‌بندی، زمینه برای اجرای فوق‌العاده ویژه که مشمول این مصوبه قرار خواهند گرفت فراهم و این افزایش حقوق به نیروهای ستادی و اداری پرداخت می‌شود.

وی با بیان اینکه اگر به هر دلیل این فوق‌العاده ویژه اجرا نشود برنامه دیگری را دنبال می‌کنیم، افزود: طرح دیگر شامل افراد ستادی و اداری خواهد شد که شامل بند 230می‌شود، اما سعی داریم از طریق رتبه‌بندی، نیروهای اداری شامل این افزایش حقوق شوند و تلاش می‌کنیم تا این حکم از فروردین94 اجرایی و لحاظ شود.

بطحایی توضیح داد: تلاش می‌کنیم تا افرادی که شهریور امسال بازنشسته می‌شوند نیز در پاداش پایان خدمت از مزایای رتبه‌بندی استفاده کنند.

* افزایش حقوق معلمان

معاون وزیر آموزش و پرورش در ادامه با اشاره به افزایش حقوق 150 تا 600هزار تومانی معلمان گفت:‌ میزان افزایش حقوق معلمان براساس رتبه‌ای است که کسب می‌کنند، طرح رتبه‌بندی معلمان در مرحله نهایی است و امیدواریم در روزهای آینده مصوب و از اول مهر احکام جدید رتبه‌بندی صادر شود. براساس این گزارش، در روز نخست اجلاس روسای مناطق آموزش و پرورش رئیس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس با بیان اینکه آنچه از ابتدای مهر امسال درباره افزایش حقوق معلمان اتفاق می‌افتد ربطی به نظام جامع رتبه‌بندی ندارد تصریح کرد: افزایش حقوق معلمان از مهر امسال براساس قانون خدمات کشوری است و نباید دولت این افزایش حقوق را ناشی از اجرای نظام جامع رتبه‌بندی معلمان جلوه بدهد. همچنین پیش از این معلمان به افزایش حقوق 35درصدی کارکنان ستادی معترض بودند و معتقد بودند کارمندترها حقوق‌شان بیشتر افزایش می‌یابد.

* حساب جداگانه برای انجمن اولیا

در همین حال، مشاور وزیر و مدیرکل انجمن اولیا و مربیان وزارت آموزش و پرورش در گفت‌وگو با همشهری از افتتاح حساب سپرده کوتاه‌مدت به نام انجمن اولیاء و مربیان مدارس در کشور خبر داد.

علی‌اصغر احمدی در پاسخ به این پرسش که اکنون هدف اصلی مسئولان آموزش و پرورش از تشکیل انجمن‌های قانونی جلوه دادن دریافت پول در مدارس دولتی است گفت: هرگز فلسفه ایجاد انجمن‌های اولیا و مربیان به‌عنوان اولویت اول مطرح نبوده، بلکه مشارکت همه‌جانبه اولیا در امر آموزش و پرورش فرزندان مدنظر بوده است. وی درپاسخ به نارضایتی مردم از دریافت پول در مدارس دولتی اینگونه توضیح داد: هر کاری که بخواهید انجام دهید یک هزینه‌ای دارد، اگر خانواده‌ای بداند پولی که به مدرسه می‌پردازد در سعادت و رشد فرزندانش نقش مهمی دارد، یقینا با طیب‌خاطر دراین امر مشارکت خواهد کرد. احمدی با بیان اینکه الان اگر شما بخواهید یک پیتزا بخورید باید 30تا 40هزار تومان بپردازید و برای یک رستوران رفتن ساده یک خانواده 3تا 4نفره 150هزار تومان هزینه می‌کنند، تصریح کرد: کمک به مدارس هم یک ضرورت است.

مدیرکل انجمن اولیا و مربیان آموزش و پرورش افزود: امسال برای هر مدرسه یک حساب ویژه انجمن اولیا و مربیان افتتاح شده و همه دریافت‌ها و پرداخت‌ها به جز سرانه دانش‌آموزی که به‌حساب جاری مدرسه واریز می‌شود، به حساب انجمن واریز خواهد شد و همه دریافت‌‌ها و پرداخت‌های مدارس ازجمله هزینه سرویس از این طریق دریافت و پرداخت می‌شود.

* اعلام سرانه مدارس؛ به‌زودی

معاون توسعه مدیریت و پشتیبانی وزیر آموزش و پرورش همچنین از اعلام میزان سرانه مدارس تا چند روز آینده سخن گفت و وعده داده که میزان سرانه نسبت به سال گذشته، وضعیت خوبی دارد. براساس این گزارش، در سال تحصیلی 94-93 به بسیاری از مدارس دولتی عادی به‌ویژه در مناطق به‌اصطلاح برخوردار سرانه‌ای پرداخت نشد و به مدارسی هم که سرانه تعلق گرفت در حد بسیار ناچیزی بود که مدیران مدارس برای گردش چرخ واحدهای آموزشی لاجرم دست به دامان اولیای دانش‌آموزان شدند. البته اخذ وجه در مدارس دولتی عادی اعتراض‌های والدین دانش‌آموزان را به‌دنبال داشت و مسئولان نیز تأکید می‌کنند که دریافت پول هنگام ثبت‌نام ممنوع است و پس از تشکیل انجمن اولیا و مربیان که چند سالی است به ابزاری برای قانونی جلوه دادن پول تبدیل شده، بلامانع است.

با اندکی اضافه و تلخیص برگرفته از همشهری، شماره 6599، چهارشنبه 14 مرداد 1394، صفحه17

منبع: شعار سال

نام:
ایمیل:

* نظر:
* کد امنیتی:

اخبار مرتبط
خواندنیها -دانستنیها
آخرین اخبار
نظرات و گلایه ها
نکته ها و گاف ها